top of page

To přece musí být bezpečný.. Nebo ne?


Nadčasové téma - ohled na životní prostředí i zdraví. To je základním ale zdaleka ne jediným důvodem, proč stále více žen přemýšlí o změnách v používání šetrných hygienických pomůcek v bio kvalitě. Představte si, že existuje způsob, jak mít plnou důvěru ve své menstruační pomůcky, vědět, že jsou šetrné k vaší pokožce a zároveň neškodné pro planetu. To velice zjednodušeně nabízí bavlna v GOTS kvalitě.


Není bavlna jako bavlna

Prvním důvodem, proč byste měli zvážit přechod na hygienické pomůcky z bavlny v GOTS kvalitě, je přirozená a zdravotně bezpečná povaha bavlny. Bavlna je hypoalergenní a přátelská k citlivé pokožce, což je zvláště důležité v oblasti intimní hygieny. Oproti syntetickým materiálům, které mohou způsobovat podráždění a alergické reakce, je bavlna šetrná a může pomoci minimalizovat nepříjemné příznaky, jako je svědění či zarudnutí.


Mezinárodní standard

Dalším klíčovým faktorem je ohled na životní prostředí. GOTS (Global Organic Textile Standard) je mezinárodní certifikační standard pro ekologickou textilní výrobu. Když si vyberete menstruační pomůcky z bavlny v GOTS kvalitě, podporujete udržitelné zemědělství a snižujete negativní dopady na planetu. GOTS certifikace zajišťuje, že bavlna byla pěstována bez použití pesticidů a geneticky modifikovaných organismů, a že její zpracování probíhalo za přísných ekologických a sociálních standardů. Kromě toho je bavlna biologicky odbouratelná, což znamená, že po svém použití se rozkládá přirozeně a nezanechává za sebou zátěž v podobě plastového odpadu, jak je tomu u většiny menstruačních pomůcek z plastových materiálů. Pomocí bavlněných výrobků v GOTS kvalitě přispíváte k snižování odpadu a ochraně našeho životního prostředí.


Firmy s certifikací GOTS dbají na:

  1. Plnění podmínek udržitelnosti

  2. Jejich produkty jsou sledovány od začátku do konce 

  3. Dochází k minimalizaci a odstranění chemikálií v celém procesu výroby

  4. Zásadním tématem je také úspora vody

  5. A jsou vázány sociální odpovědností vůči zaměstnancům - zdraví, rovnost, plat


Díváš se na složení menstruačních pomůcek?

Řeší se hodně ona důležitost eliminovat toxiny v jakékoli péči o sebe. Pojďme si ale říci, že u té péče, která se dotýká přímo sliznice, to platí stonásobně. Napadlo tě to ale někdy? Že ty reklamy na pomůcky, které staví jméno na tom, že rozumí ženám a dívkám, nemusí být až tak úplně safe? Že i když to může mít v názvu cokoli, co evokuje přírodu, přirozenost, nemusí mít ani jedno? Je to těžké, to zná asi každá žena. Konečně mi něco sedí, jsem s tím spokojená, drží to kde má, vydrží to.. musím teď hledat nějaké jiné pomůcky?


Porovnala jsem za vás složení dvou nejmenovaných značek vložek.


První je typická komerční, reklamy v TV a na internetu, plné regály v supermarketech.

Složení: Petrolatum, Behenyl Alcohol, Zinc Oxide, Silica Dimethicone Silylate, C12-15 Alkyl Benzoate, Glycerin, Niacinamide, Panthenol, Polyhydroxystearic Acid,  Isononyl Isononanoate, Glycine Soja Oil, Chamomilla Recutita Flower Extract, Bisabolol, Bht, Tocopherol, Hexamidine Diisethionate


To máme 16 složek, z nichž drtivou většinu ani nevyslovím. A hle, hned čtvrtá způsobuje podráždění, neměla by přijít do styku s očima a SLIZNICEMI (well hello), vysušuje a nerozkládá se v přírodě. BHT typicky kontroverzní látka. Zatím údajně ok, nemáme dostatek dat, ale některé studie tvrdí, že je karcinogenní a cytotoxická. Já se ji teda vyhnu.


Druhá je ne tak známá značka menstruačních vložek z biobavlny.

Složení: bavlna, celulóza, rostlinný škrob


Obě první složky jsou navíc z kontrolovaného ekologického zemědělství. Tak já nevím, očividně jo, jde to jinak. Proč ale to JINAK, ta zdravější forma pro nás a naše tělo, není právě ta komerční? Napadá tě nějaký důvod?


Změna začíná u tebe.

71 zobrazení1 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

1 Comment


Ja si myslim, ze jasnym dovodom preco to tak je, je cena 🤑 aj ked paradoxne naklady na vyrobu GOTS bavlny su nizsie ako na vyrobu tej komercnej. Avsak to, ze mnozstvo GOTS bavlny je limitovane a jednoducho nedokaze pokryt vyrobu vsetkych textilii a menstruacnych pomocok, ju predurcuje na jej vyssiu cenu

+ za licenciu na oznacenie, ze je pouzita GOTS sa tiez platia nemale peniaze

Like
bottom of page