top of page

Testosteron u žien

Tento článok pre teba pripravila MUDr.Kateřina Fialová, PhD.

Určitě znáte černobílý symbol tchaj-ťi tchu reprezentující síly jin a jang. Kruh je rozdělen křivkou na dvě poloviny - bílou a černou. Každá polovina ale obsahuje také esenci té druhé. Stejně tak je to i s „ženskými“ a „mužskými“ hormony. Mužský organismus tvoří v mírných hladinách estrogen a ženský zase androgeny. Androgeny jsou „mužské“ pohlavní hormony, například testosteron, androstendion a tzv. dehydroepiandrostendion (DHEAS). Hlavním ovariálním androgenem je androstendion, v menší míře dehydroepiandrostendion a testosteron. Asi 50-70% testosteronu, který je v plazmě je ale tvořeno přeměnou z androstendionu.

Ženské tělo testosteron produkuje v mnohem menším množství než mužské (cca 10–20x míň). Jeho produkce začne - stejně jako u mužů – růst společně s estrogenem už v pubertě, což provází rozvoj tzv. sekundárních pohlavních znaků - změna hlasu daná změnou hlasivek a hrtanu, pubické ochlupení, růst prsou, tvar pánve atd.

Testosteron je nejdůležitější mužský pohlavní hormon. Často je spojován s dominancí, bojovostí, soutěžením a libidem. A jistou esenci těchto vlastností si v sobě nese i každá žena. V organismu má testosteron ale mnoho dalších důležitých funkcí – vyjam těch sexuálních a reprodukčních. Testosteron má vliv na růst svalů, hustotu kostní hmoty a zdraví kostí, metabolismus, spalování tuku, tvorbu červených krvinek a je také zodpovědný za naši psychickou pohodu, náladu, energii a chuť se hýbat.

Když např. vyhrajete sportovní zápas, zvýší se vám hladina testosteronu. A nabaluje se to jako sněhová koule - vyšší hladina testosteronu znamená větší „tah na branku“, a tím i větší šanci na úspěch. Je o hormon, který povzbuzuje chování důležité při soubojích o partnera, teritorium nebo postavení ve smečce. Má tedy svoji evoluční logiku. Zvýšená hladina testosteronu vítěze povzbudí k dalšímu souboji. Poraženému naopak testosteron klesá, aby už neriskoval další ztráty.

Mohlo by se tedy zdát, že mít vyšší testosteron je výhra - máte chuť na sex, energii, dobrou náladu, chce se vám cvičit a hýbat se. Jenže všeho s mírou!!! A toto všechno platí jen pro tzv. fyziologickou mez. Pokud se hladiny testosteronu vyhoupnou nad fyziologickou mez, ztrácí svoje benefity a přináší naopak spíše trápení. U testosteronu je to v podobě hormonálního akné, padání vlasů a jejich většího maštění se, ochlupení, které není tak úplně ženské a nepravidelné menstruace až její ztráty. Přemíra androgenů (mužských pohlavních hormonů) totiž nedovolí vajíčkům dozrát a zastaví ovulaci.

U mužů vznikají 2/3 testosteronu ve varlatech a 1/3 pak v buňkách nadledvin. Naopak u žen jsou jeho hlavním zdrojem nadledviny, periferní tuková tkáň a pochopitelně i vaječníky. Nejvíc se testosteron tvoří během spánku, proto je libido fyziologicky nejvyšší ráno nebo dopoledne, nikoliv večer :) Nejvíce testosteronu tvoříme kolem dvacátého roku života, po třicítce dochází k prvním poklesům a po čtyřicátém roce života ho máme cca 60%.


Zajímavost:

Během ovulace, kdy je hladina testosteronu nejvyšší, si ženy vybírají spíše maskulinnější typy mužů. Při menstruaci naopak muže spíše „jemnější“. A nejde jen o fyzický vzhled, u ženy je často libido závislé na chování muže směrem k ní. U žen užívajících antikoncepci se preference během cyklu nemění.


FUNKCE TESTOSTERONU U ŽEN

U žen se testosteron nachází jen v malém množství. Stejně jako u mužů se začne testosteron v ženském těle ve zvýšené míře vytvářet společně s estrogenem už v pubertě a spolupodílí se na rozvoji sekundárních pohlavních znaků. Testosteron se ale také podílí na udržení zdravé tělesné hmotnosti, podporuje činnost vaječníků, psychiku, libido a zdravé kosti.

Vysokou hladinu testosteronu u žen nacházíme například u hormonálních onemocnění nebo užívání anabolik. Může se projevit obezitou, nepravidelnou menstruací až neplodností, tvorbou akné, nadměrným růstem chloupků nebo vypadáváním vlasů.

Některé výzkumy poukazují na vyšší sklon k nadměrné produkci tetsosteronu u žen „bojovnic“. Tento epigenetický otisk se pak může projevit až v další generaci např. v klinicky vyjádřeném PCOS. Je tu i předpoklad silného vlivu výchovného stylu „máme tě rádi a přijímáme tě, pokud budeš taková, jak chceme my rodiče“. Je to (byť mnohdy nevědomá, ale je) devalvace produkce progesteronu v tom nejcitlivějším věku, kterou si pak žena s sebou často nese dál. Je to tlak na výkon a stres u vyvíjejícího se ženského těla, jehož součástí je pochopitelně i vyšší produkce testosteronu, než je záhodno.

Naopak nízké hodnoty testosteronu obvykle souvisí se stárnutím (přirozený úbytek) nebo s onemocněním vaječníků či nadledvin. Pozorujeme pak snížení energie a libida nebo depresivní nálady. Zvýšit jej lze pohybem jakéhokoli druhu, který přináší potěšení. A to hlavně po čtyřicátém roce života, kdy je to v podstatě nezbytnost. Dále samozřejmě vhodnou stravou, například dostatečným množstvím kvalitních bílkovin a zdravých tuků.


STANOVENÍ NADBYTKU ANDROGENŮ:


1) KREVNÍMI TESTY – asi nejdostupnějším testem na zjištění nadbytku androgenů je určení hladiny volného testosteronu z krve. Existují však i jiné – například testy na celkový testosteron, androstendion a DHEAS. Pokud Váš lékař stanový pouze celkový testosteron, měl by zjistit také hladinu SHBG (globulin vážící pohlavní hormony), což je bílkovina v krvi, která na sebe naváže a krví přenáší testosteron (a také estrogen). Jeho hladina bývá u PCOS typicky nízká.

Ukazatelem androgenní aktivity je ideálně volný testosteron, který na rozdíl od testosteronu vázaného pevnou vazbou na SHBG má přímý vliv na cílové tkáně. Volný testosteron je také možné vypočítat z koncentrací celkového testosteronu a SHBG. Udává se jako index volného testosteronu, tzv. FAI. Tento index je ukazatelem hladiny volného testosteronu.

Testování ze slin v tomto případě není vhodné, není úplně přesné.


2) FYZICKÉ PŘÍZNAKY NADBYTKU ANDROGENŮ

- nadbytečné ochlupení na tváři a těle (tzv. hirsutismus). Tyto chloupky jsou tmavé, dlouhé a objevují se na typicky mužských lokalizacích - brada, tváře, břicho, okolo bradavek, vnitřní strana stehen. Jemné chloupky na tvářích nebo horním rtu nejsou spolehlivým příznakem a jsou spíše normální.

- akné, zejména hormonální akné na bradě, může být jednou ze známek nadbytku androgenů u dospělých žen

- padání vlasů se zmenšenými vlasovými folikuly je další ze známek nadbytku androgenů – nazývá se androgenní alopecie (ang. female pattern hair loss)

- obezita (BMI větší než 25kg/m2) je přítomna až u 60% žen s nadprodukcí androgenů. Distribuce tělesného tuku předurčuje závažnost stavu s vyšší hladinou androgenů mnohem více než samotné BMI!

- poruchy menstruačního krvácení od oligo- až po amenorheu – zejména v důsledku nadměrné periferní konverze androgenů na estron, které je úměrné tukové tkáni. Většina cyklů je anovulačních

- dysfunkční děložní krvácení – přibližně u 30% žen, příčinou je necyklická produkce estrogenů. Opakovaná stimulace děložní sliznice může vést k jejímu zvětšení a tak dysfunkčnímu krvácení

- neplodnost – postihuje až 70% žen s nadbytkem androgenů, pravděpodobně v důsledku ztráty ovulace

- galaktorea – patologický výtok z prsních bradavek

- virilizace (maskulinizace) – u těžších forem dochází k zhrubění hlasu, tvorbě vlasových koutů, zmenšení prsů, klitoridy, mužské utváření svalů


PŘÍČINY NADBYTKU ANDROGENŮ:


- PCOS

- užívání hormonální antikoncepce s vyšším androgenním indexem

- hypofunkce (snížená funkce) štítné žlázy

- snížená tvorba SHBG (a v důsledku toho zvýšení hladin androgenů) při obezitě, podávání androgenů nebo glukokortikoidů

- vysoká hladina prolaktinu

- užívání některých psychiatrických léků

- tzv. kongenitální (vrozená) adrenální hyperplazie (zvětšení)

- porucha funkce hypofýzy nebo nadledvin

- nádory vaječníků nebo nadledvin produkující androgeny

- nerovnováha a nedostatkem „ženských“ hormonů

- účinek některých léků


DIFERENCIÁLNÍ DIAGNOSTIKA a TERAPIE


Při vyšetřování příčiny, zejména u klinicky výrazných a rychle se „zhoršujících“ forem a při vysoké koncentraci testosteronu, je nutné na prvním místě vyloučit nádory vaječníků nebo nadledvin. Tady bude přístup a léčba pochopitelně jiná a jinak urgentní než například u nadprodukce androgenů daných obezitou.

Jednoznačný návod, jak léčit nadprodukci androgenů neexistuje. Terapie bude vycházet vždy z etiologie (příčiny). Účinek androgenů na receptory (vazebná místa v buňce) blokují tzv. antiandrogeny jako cyproteronacetát (v ČR preparáty Diane, Minerva, Vreya) nebo spironolakton (Aldactone, Verospiron). K utlumení sekrece LH (hormon hypofýzy, který řídí sekreci hormonů vaječníku) a tím utlumení i sekrece vaječníkových androgenů se používá kombinovaná hormonální antikoncepce. Účinek se dostaví za cca 3-4 měsíce. Tato léčba však pochopitelně nevyřeší (např. u žen s PCOS) selhání ovulace, i když účinně zabrzdí produkci androgenů a navíc může zhoršovat inzulinovou rezistenci a po vysazení vést k ještě větší produkci androgenů.

Metformin pomáhá upravovat inzulinovou rezistenci, lze jej kombinovat i s některou z přírodních forem léčby. Může však způsobovat zažívací potíže a ochuzovat tělo o vitamin B12.

Pro úspěšnou léčbu a její šetrnější možnosti než jsou např. antiandrogeny je třeba se více ponořit do problému a správně určit příčinu tohoto stavu. PCOS navíc není jen jedna nemoc – je to celý soubor poruch, který může vzniknout i z několika příčin. Každopádně změna stravy, životního stylu, zvyšování citlivosti inzulinu a přírodní doplňky jako hořčík, inositol, berberin, zine, adaptogeny mohou být krásným a silným nástrojem ke zdraví nebo minimálně remisi.


CITACE:


Repetitorium gynekologie, Kolařík, Halaška, 2008

Vnitřní lékařství, Klener, 2001

doi: 10.1186/1741-7015-8-41

doi: 10.1016/j.psyneuen.2004.02.005


123 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page