top of page

TEMPDROP

Série Temdrop: Jak funguje a proč nesrovnávat s klasickým teploměrem?

V rámci tématu sledování cyklu jsem si pro tebe za Bagniari Store připravila sérii článků o Tempdropu. Tři oříšky (články), které tě cvrnknou do nosu:

 1. Jak funguje a proč nemůžeš srovnávat výsledky s klasickým teploměrem?

 2. Co je free, co premium a můžu stáhnout data do ReadYourBody? 

 3. Věděla jsi, že Tempdrop využiješ i po porodu?Dnes tedy začneme obecně o fungování Tempdropu, jak funguje a proč ho není dobré srovnávat s klasickým teploměrem. Řeknu ti, jaké má výhody i nevýhody, na čem je založen a taky, jestli ho můžeš používat i když máš nepravidelný cyklus. 


Jak to funguje?

Tempdrop je chytrý nositelný senzor a aplikace pro sledování plodnosti. Senzor Tempdrop se nosí na paži jako náramek a to během spánku. Každou noc shromažďuje tisíce datových bodů o vaší tělesné teplotě a pohybu ve spánku. Z těchto dat pomocí pokročilých algoritmů odvodí vaši jedinou noční teplotu ve spánku. Zvládá různé spánkové rytmy, spánek přes den kvůli směnám i noční vstávání. Má jedinou podmínku a to minimálně 2 h spánku v kuse. Ráno po probuzení provedete synchronizaci pomocí snímače Tempdrop a aplikace ( Apple Store, Google Play) a Tempdrop bude synchronizovat vaši spánkovou teplotu pomocí Bluetooth Low-Energy (BLE) do vašeho telefonu. Bluetooth tak není v provozu celou dobu, ale pouze v čase ranní synchronizace. V aplikaci můžete sledovat a zapisovat další příznaky plodnosti, čímž získáte kompletní náhled na svůj cyklus a plodnost. Najdete tam například kvalitu hlenu, polohu děložního čípku, zápis pohlavního styku, ovulačního testu, poznámku o nemoci a zápis dalších doprovodných příznaků. Aplikace vykresluje teplotní křivku a poskytuje dokonce i analýzu (o tom se dozvíte v dalším článku).
Snímač provádí tisíce měření teploty během spánku a používá algoritmy k odfiltrování rušivých vlivů, jako jsou například kojení, přerušení spánku a změny prostředí, aby poskytl co nejpřesnější bazální teplotu. Pozor, opravdu to není jen průměrná teplota. 


Ovulace

Jedním z hlavních důvodů sledování cyklu je sledování a potvrzení ovulace. Typická změna teplotní křivky (směrem nahoru) je biologickým indikátorem toho, že v menstruačním cyklu proběhla ovulace. Obecným pravidlem při vyhodnocování teplot je hledat vzorec tří o min 0.2 °C zvýšených teplot oproti šesti předchozím nižším teplotám. Toto pravidlo "3 nad 6" je dobrým standardem, kterým se můžete na začátku řídit, když se učíte svá individuální teplotní rozmezí. Každá metoda má ale svá specifická pravidla, které se bude dobré naučit. Zvlášť, pokud chcete metodu využívat k zabránění otěhotnění. Není teploměr jako teploměr

Použití senzorů jako je Tempdrop a doprovodné aplikace může výrazně zjednodušit proces sledování symptotermální metody oproti praktikování této metody s klasickým bazálním teploměrem z lékárny. 


Výhody a nevýhody metody s využitím Tempdropu

Výhody:

 • Jednoduchost

 • Automatizované sledování: Tempdrop sleduje vaši bazální teplotu během spánku, poskytuje přesnější a konzistentnější čtení než tradiční metody měření.

 • Pohodlí: Není potřeba každodenního ručního měření hned po probuzení.

 • Integrovaná analýza dat: Originální aplikace umí analyzovat zaznamenané údaje, identifikovat vzorce a předpovídat plodné dny, což snižuje prostor pro uživatelskou chybu.

 • Edukativní okénka: Aplikace nabízí také vzdělávací okénka, která pomáhají uživatelkám lépe porozumět jejich cyklu a reprodukčnímu zdraví. (zatím v AJ)

Nevýhody

 • Vyšší pořizovací cena (která je ale podstatně přívětivější než ceny jiných podobných senzorů na trhu).

Použití symptotermální metody s využitím Tempdrop umožňuje ženám lepší kontrolu nad (ne)plánováním rodiny a hlubší porozumění jejich vlastnímu tělu, přičemž minimalizuje některé z klasických nevýhod manuálního sledování a analýzy. Nezapomenete si už nikdy zapsat teplotu, nemusíte zaokrouhlovat a nemusíte vstávat ve stejnou dobu pro zapsání teploty.


Co když zapomenu Tempdrop doma?

Tempdrop se nosí každý den a to během spánku. Textilní pásek je příjemný (a pratelný) a dá se nastavit na vyhovující velikost. Když občas zapomenete, svět se nezboří, ale samozřejmě s každou chybou klesá i spolehlivost. Tak jako s antikoncepcí nebo barierovými pomůckami. Teplota v ložnici a jiné pyžamo

U orálních bazálních teploměrů může pokojová teplota rozhodně zvýšit nebo snížit vaši bazální teplotu. Stejně tak jako když se půjdete první napít nebo vstanete z postele bez měření. Nošení pyžama, přikrývek navíc nebo dokonce vyhřívané deky, díky níž se cítíte výrazně teplejší nebo chladnější než obvykle, by teoreticky mohlo ovlivnit vaši bazální tělesnou teplotu. ALE. Pokud máte Tempdrop, nemusíte si dělat starosti s výkyvy pokojové teploty ani pyžamem. Konstrukce přístroje Tempdrop je postavena na tom, abyste měli přesnou teplotu bez ohledu na okolnosti, za kterých teplotu měříte. Senzor nemá jeden jeden snímač teploty a proto umí pracovat i s těmito rozdíly. 


Je pro mě vhodný i když zrovna nechci otěhotnět?

Poznání vlastního cyklu. O tom to celé je. Nemusíte jen sledovat, kdy k početí dojít může, ale taky kdy k početí dojít nemůže. A v tom je přesně to kouzlo. Samozřejmě není možné říct, že samostatně funguje jako antikoncepční metoda, ale spolu se znalostí metody STM je skvělým nástrojem. 


Nepravidelný cyklus

Mapování nepravidelných cyklů může být skutečně neuvěřitelně užitečné. Ať už máte PCOS, jste po porodu nebo máte jinou příčinu nepravidelných cyklů, mapování plodnosti vám může pomoci zjistit, jak na tom ve svém cyklu jste, a také získat cenné poznatky. Tyto poznatky mohou zahrnovat například pozorování změn teploty a od toho odvození hladin hormonů nebo zda a kdy ovulujete, a mnoho dalšího.

Mapování funguje i při nepravidelných cyklech, protože zjišťujete svůj aktuální stav plodnosti a nespoléháte se na minulé cykly, abyste předpověděli svou plodnost. Budete schopna pozitivně určit ovulaci, když k ní dojde, a ne jen doufat, že ovulace nastala. A jak uvádí samotní výrobci na základě několikaletých zkušeností:

 • Pouze 13% uživatelek má pravidelné 28 denní cykly

 • 46% uživatelek má cykly delší než 28 dní 

 • A 11% uživatelek má cykly delší, než co je pro nás “normální”


Po několika cyklech si najdete vzor i ve své nepravidelnosti a tyto poznatky využijete dál. 


Jiné teploty

Vidíš, že funguje jinak než klasický teploměr a proto je důležité své dřívější hodnoty nesrovnávat a v případě konzultace s STM poradkyní nebo gynekologem zmínit, jakým způsobem teplotu měříš. Teploty naměřené orálním bazálním teploměrem mohou být někdy vyšší, někdy nižší a někdy se dokonce shodovat. Je nutné se ale na tyto hodnoty podívat v rámci celého cyklu. Uvidíš, že vzor bude stejný, jen bude křivka o něco posunutá jiným směrem. Obecně “normální” rozpětí hodnot pro měření Tempdropem se pohybuje pro folikulární fázi mezi 35,86 - 36,63°C a u luteální fáze cca 36,27 - 37,03°C. Pozornost bys měla věnovat hlavně teplotám dlouhodobě nižším než 35,8°C a konzultovat je se svým gynekologem.
V dalším článku si řekneme, co je vše možné dělat a zjistit ve free verzi aplikace a co v premium verzi. Ukážu ti, jak ji získáš nebo naopak vypneš a jak funguje Tempdrop s jinými aplikacemi. Potom připravuji ještě jeden článek a to o tom, jak využít Tempdrop po porodu. Anička,


Bagniari Store

144 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page