top of page

Parfémový byznys

Syntetické vůně jsou nedílnou součástí kosmetických a drogistických produktů a jsou často považovány za prvořadý faktor při výběru kosmetiky. Děláš to taky tak? Na, přičichni. To je vůně, to musím mít! Vůně nejsou v produktu jen pro jeho lákavost, hrají také značnou roli při maskování nežádoucích pachů pocházejících z mastných kyselin, olejů a povrchově aktivních látek, které se běžně používají v kosmetických přípravcích. Voní všechno. I komerční menstruační vložky, krémy, šampony, aviváže... Je to ale v pořádku?  

 

Převažující konzumní trendy vedly k nadměrnému používání těchto chemikálií. Bylo pozorováno, že tento životní styl plný vůní běží paralelně s bezprecedentním výskytem rakoviny a nervových onemocnění. Spojení mezi vůněmi a množstvím patogenů zůstalo bez povšimnutí po celá desetiletí. Nyní se však tomuto zdravotnímu riziku a jeho roli, při rozkladu homeostázy, dostává pozornosti. Zjišťují se nepříznivé účinky složek vůně, jako jsou ftaláty, paraben, glutaraldehyd, hydroperoxidy, terpentýnový olej, kovy, a jiné. Dráhy poruch endokrinní-imunitní-neurální osy těchto chemikálií, se prokazují. Navzdory odhalení spojitosti příčin a následků si většina zranitelné populace neuvědomuje, a není motivována, se těmto „pomalým jedům“ vyhýbat. Vědci proto potřebují dále ověřovat toxicitu vonných látek a zvyšovat povědomí o zdravotních rizicích.

 

Přiznávat složky není povinné

Parfémy (Parfum, Fragrance) mohou obsahovat stovky různých chemikálií a v EU se předpokládá, že se v parfémech a parfémovaném spotřebním zboží používá více než 2 500 různých vonných složek. Podle nařízení EU o kosmetických přípravcích je povinné, aby kosmetika byla označena svými složkami. Složky vonných látek jsou však běžně chráněny jako obchodní tajemství a nejsou uvedeny na obalech, což spotřebitelům brání v informovaném rozhodování, zda se vyhnout chemikáliím, které by mohly negativně ovlivnit jejich zdraví a životní prostředí. Omezení EU navíc nehledí na vícenásobné použití přípravků denně.

 

Zaměřeno na značkové parfémy

Společná iniciativa tří evropských organizací, ve snaze porozumět více o vystavení se škodlivým chemickým látkám v parfémech, analyzovala složky ve 20 oblíbených designérských parfémech zakoupených v Belgii, Nizozemsku a Dánsku. Hledali chemikálie podezřelé z narušování endokrinního systému (EDC), reprotoxické látky (látky ovlivňující sexuální funkce a plodnost), alergeny a látky, které jsou škodlivé pro životní prostředí. Poté, co vědci získali seznamy přísad pro parfémy od známých značek, včetně Paco Rabanne, Chanel, Ralph Lauren, Dior, Armani a Yves Saint Laurent, porovnali je s látkami vzbuzujícími obavy. Problematické látky našli ve všech 20 parfémech a pouze ve dvou bez jakéhokoli podezření na chemikálie narušující endokrinní systém.

 

Celý report zde:


Jak je to s těmi menstruačními pomůckami?

Průměrná žena za svůj život spotřebuje přes 11 000 tamponů nebo vložek. Vaginální a vulvální tkáň, která se dotýká vložek a tamponů, je vysoce propustná. Prostřednictvím této propustné tkáně jsou chemikálie absorbovány, aniž by byly metabolizovány, což činí chemikálie narušující endokrinní systém potenciálně nebezpečné, pokud se nacházejí v menstruačních produktech. Chemikálie narušující endokrinní systém mohou interferovat s lidskými hormony a způsobit zdravotní problémy, včetně gynekologických stavů, jako je endometrióza a děložní myomy.


Závěrem:

Naštěstí vůně není nutná, aby produkt dobře fungoval nebo byl účinný. Vyberte si produkty bez parfemace, či prověřené v e-shopech zabývající se nontoxic segmentem. Podívejte se na etikety produktů, abyste zjistili, kde jinde se vůně skrývá; může se objevit na neočekávaných místech, jako jsou plenky (!), toaletní papír, řasenka, či pytle na odpadky. Buďte opatrné a vybírejte s rozmyslem, možná právě toto je další dílek z vašeho puzzle, který vám chybí :)


TéraZdroje: 

 155 zobrazení8 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Napij se vody

8 comentários


Vaše zpětná vazba je pro nás klíčová. Zajímá vás tato témata? Brzy se mrkneme na zoubek ftalátům 🙂

Curtir
Respondendo a

Od toho jsme tu! 🙂 V knihovně, v sekci "hormonálná nerovnováha" vyšly články věnující se jak vysokému estrogenu, nízkému progesteronu, ale i kdy nejlépe progesteron testovat. Kéž ti odpoví na vše, co potřebuješ 🙂 kdyby ne, neboj se zeptat!


http://www.mobileapp.app/to/txl32pm?ref=2_m_cl

Curtir

Ahoj, diky moc za tento článek. Já jedu už více než 2 roky non toxic a snažím se nepoužívat nic, kde nejsou parfémy přírodního původu z esenciálních olejů a musím teda říct, že nikdo z mého okolí to nechápe a všichni mě mají za blázna. Jediný manžel to chápe a dokonce přešel na NT deodorant, ale jinak to celá rodina ignoruje a myslí si, že to přeháním. Musím říct, že je vlastně dost náročné udržet si ten svůj mindset, když navic půlka kamarádek nakupuje jako dárky klasické parfémy atd. :D

Curtir
Respondendo a

Taky jedu non toxic, takže naprosto chápu tvoje myšlenky a jak je těžký si ten mindset udržet 😁 manžel byl ze začátku protipól, on často říkával to typické 'to bys nemohla nic'! Slyšela jsi to taky? 😁 Naštěstí už je to lepší 🤗 takže chápu.. Okolí a komentáře je něco, co nám na té cestě často může dělat trochu neplechu. Hlavně vytrvat. Vědět, proč to dělám, jaký to může mít vliv do budoucna.. Hodně štěstí Kájo a neboj, věřím že podobných žen je tu víc 🌺

Curtir

Zuzi, jak já ti rozumím. Je vlastně k politování, kam až nás dnešní konzum dostal. Hlavně kvantita, ale na kvalitu nikdo nekouká.. Nerozumím třeba ani té dětské kosmetice, přitom klasický argument 'kdyby to nebylo vhodné, nemohlo by se to prodávat'.. Zajímá mě, jak to v životě řešíš? Máš nějaký tip? 🙂

Curtir

Zuzi Vlasatá
Zuzi Vlasatá
12 de mar.

Bohužel na tento trend výrazně trpí lidé s alergiemi na parfemace 😓 To že se nemusí složky parfemace povinně udávat ve složení produktu strašně komplikuje život... Sama s tím neustále bojuju a několikrát jsem si kvůli tomu vytrpěla nepříjemnou alergickou reakci.

Curtir
bottom of page