top of page

Připomenutí: sleduj svůj hormonální profil


Sledujte se bedlivě

Sledování krevních markerů a hormonálního profilu je klíčové pro udržení zdraví a prevenci různých onemocnění. Pro nás ženy je zvláště důležité mít přehled o určitých ukazatelích, které ovlivňují nejen náš celkový zdravotní stav, ale i plodnost a hormonální rovnováhu. Nic nepodceňujte a choďte na krev pravidelně! Přestože existují obecně doporučená rozmezí těchto markerů, je důležité si uvědomit, že i když se nacházíte v dolní hranici doporučeného rozmezí, může to být signál k tomu, abyste věnovali pozornost svému zdraví a začali se touto oblastí zabývat.


Paní doktorka říkala, že vše OK. Ale když se na výsledky podívám já, vidím se sice v zelených číslech, ale nějaký ukazatel je už při spodní hranici. To není OK a jdu to řešit!

Například hladina vitamínu D je často diskutovaným markerem. Pokud je vaše hladina vitamínu D na dolní hranici doporučeného rozmezí, nemusí to nutně znamenat, že je vše v pořádku. Naopak, může to být podnět k tomu, abyste se zaměřili na její zvýšení. Proto ona rozmezí opravdu studujte pořádně. Nesouhlasíme s některými běžně uváděnými hodnotami a věříme, že by měly být oficiálně pozměněny. Nicméně, jakožto neodbornice, nemůžeme stanovovat konkrétní hodnoty a doporučujeme obrátit se na kvalifikovaného lékaře, který vám pomůže najít optimální úroveň pro vás osobně.Hormony štítné žlázy

TSH, volný T3, volný T4, reverzní T3, TPO a TG, abyste získali celkový obraz o funkci štítné žlázy.

Hormon stimulující štítnou žlázu neboli TSH je vylučován hypofýzou a říká štítné žláze, aby vytvářela a uvolňovala hormony T4 (tyroxin) a T3 (trijodtyronin). Vysoký TSH koreluje s hypotyreózou a nízký TSH koreluje s hypertyreózou.

T3 je „aktivní“ forma hormonu štítné žlázy a je přeměněna z T4, aby byla využita v těle. Nízký T3 koreluje s hypotyreózou nebo nedostatečnou funkcí štítné žlázy. Na začátku u Hashimota bude tato úroveň často normální. Jak nemoc postupuje, T3 se může snížit, zatímco vysoké hladiny T3 svědčí pro Gravesovu chorobu.

T4 je "neaktivní" forma hormonu štítné žlázy a je přeměněn na T3, aby byl použit v těle. Nízký volný T4 je pozorován u Hashimotovy tyreoiditidy, i když obvykle ne, dokud onemocnění nepokročilo. Jedná se o podobný vzorec jako u T3.

Protilátky proti tyreoidální peroxidáze neboli TPO test se používá k diagnostice Hashimotovy autoimunitní tyreoiditidy, nejběžnějšího typu hypotyreózy. 95 % lidí s Hashimotovou chorobou bude mít pozitivní TPO test.

Tyreoglobulinová protilátka neboli TG může být pozitivní u lidí s Gravesovou chorobou, což je autoimunitní hypertyreóza. Může však být také pozitivní u lidí s Hashimotovou tyreoiditidou.


DHEA-S - Dehydroepiandrosteron

DHEA, hormon produkovaný nadledvinami, je prekurzorem pohlavních hormonů estrogenu a testosteronu. Hladiny DHEA v krvi vrcholí ve 20. letech a poté klesají s věkem a do poloviny 40. let klesají na 50 % nejvyšších hodnot u mladistvých. Nízký DHEA může být důvodem nízkého testosteronu a následně nízké sexuální touhy. Měří se jako DHEA-S, protože 90 % DHEA je uloženo s připojenou molekulou síranu nazývanou DHEA-S. Měří se při známkách PCOS, amenorey nebo neplodnosti.


Testosteron

Testosteron je produkován ve vaječnících a v nadledvinkách. Testosteron je primárně zodpovědný za zdravý sexuální apetit. Nízké hladiny byly spojovány se sníženým libidem, zatímco příliš vysoké hladiny mohou způsobit hirsutismus (nadměrný růst chloupků na obličeji) a akné nebo syndrom polycystických vaječníků. Fakt: 82 % žen s nadbytkem androgenů má PCOS – hlavní příčinu neplodnosti. Nízké hladiny volného testosteronu jsou spojeny s nedostatkem energie, poklesem libida a problémy s náladou.


Estradiol

Estradiol je nejčastější estrogen u žen, které stále menstruují. Je produkován ve vaječnících a nadledvinách a je zodpovědný za růst dělohy a prsů. Estrogen obecně buduje děložní výstelku, reguluje menstruační cyklus a udržuje pochvu lubrikovanou. Hladiny estradiolu se mění v průběhu menstruačního cyklu (vyšší v první polovině cyklu a nižší ve druhé polovině) a po menopauze klesají na nižší, stálejší hladiny. Estradiol (i většina hormonů, kromě progesteronu) by měl být měřen zhruba 2. až 3. den cyklu, kdy je nejnižší, jdou pak lépe vidět případné anomálie. 7 dní po ovulaci poté může být měřen i s progesteronem.


Progesteron

Je důležité udržovat správný poměr mezi progesteronem a estrogenem. Progesteron a estrogen mají vztah jin a jang a jejich příslušné role se typicky vzájemně doplňují. Progesteron by měl být testován přibližně 7 dní po ovulaci.


Kortizol

Jak víte, vaše nadledvinky a kortizol jsou ve spojení se všemi vašimi pohlavními hormony. Dysregulace nadledvin a kortizolu je nejčastější příčinou většiny hormonálních nerovnováh, protože kortizol určuje, jak budou ostatní hormony v těle působit. Proto zpomalte ve svém uspěchaném životě.


Vitamin D

Nedostatek vitaminu D je spojen s mnoha zdravotními problémy žen. Velké množství světové populace trpí nedostatkem, takže je důležité, abyste se nechali otestovat.


V pokračování příští měsíc se podíváme na krevní markery a trochu si je přiblížíme :)
61 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page