top of page

Při PMS se přejídám.. co s tím?


Premenstruační syndrom (PMS) je pro mnoho z nás výzvou, která přichází každý měsíc. Společně s emocemi a fyzickými symptomy často přichází i neodolatelná chuť na jídlo, která nás může dovést k přejídání. Tato doba může být obzvláště náročná, když se snažíme udržet zdravý životní styl a cítit se dobře ve svém těle. V tomto článku se společně podíváme na to, proč k přejídání během PMS dochází, a nabídneme vám praktické tipy a strategie, jak se tomuto problému vyhnout. Cílem je najít rovnováhu a naučit se naslouchat svému tělu tak, aby pro vás bylo toto období co nejpříjemnější a co nejméně stresující.


Víme to, ale pojďme si shrnout, jak ty chutě před menstruací vypadají:

 • nutkání jíst, i když nemáte hlad nebo když se cítíte sytí

 • často jíte vetší množství jídla

 • jíte tajně nebo jíte neustále po celý den


Proč k nutkavému jídlu dochází před menstruací?

Výzkum ukazuje, že premenstruační kompulzivní stravování má fyziologickou složku. Podle studie zveřejněné v International Journal of Eating Disorders se zdá, že hlavní roli hrají ovariální hormony. Studie ukázala, že vysoké hladiny progesteronu během premenstruační fáze mohou vést k nutkavému jídlu a tělesné nespokojenosti.


Estrogen se na druhé straně zdá být spojen se snížením chuti k jídlu. Estrogen je na nejvyšší úrovni během ovulace.


Zjednodušeně řečeno, těsně před menstruací se pravděpodobně budete cítit se vším nespokojenější. Tato nespokojenost může být pro vás spouštěčem nutkavého jídla. Vnitřní kritik, to už známe, proto je velice důležité s ním umět pracovat :) viz archiv Vnútorný kritik (November 2022). Premenstruační záchvatovité přejídání obvykle trvá několik dní a skončí, jakmile začne menstruace, i když tomu tak není vždy. Dost tomu nahrává společenské smýšlení, které vyobrazuje ženu v menstruaci, či premenstruační fázi, jako ženu stoprocentně držející čokoládu v ruce, s tím tedy spojená jakási omluva pro toto jídlo, když si to přeci zasloužíte. Děláte si tím ale službu? Stojí za tím potřeba těla nebo právě chuť emoční?


Prvním krokem ke snížení nebo vyhnutí se nutkavému jídlu je uznat, že problém existuje.

Pokud vás toto dlouhodobě trápí, zaměřte se na zjišťování, kdy k tomu dochází. Kdy je největší pravděpodobnost, že přijde přejídání? Jakmile to uděláte, vyzkoušejte tyto tipy, které vám pomohou vyhnout se přejídání.


 • Jezte bez rušení. Bez telefonu, počítače, televize. Vnímejte každé sousto. Může to velmi pomoci, aby si mozek uvědomil, že právě jíme a nescrollujeme Instagram.

 • Mějte povědomí o tom, kolik toho zrovna v tyto dny sníte a hlavně co. Nevyčítejte si to, je to běh na dlouhou trať. Alespoň když vím, že jsem měla smažené a zajedla jsem to čokoládou, až přijde opět hlad, dám si třeba tvaroh, zeleninu, no prostě to trochu vyvážím. Tělíčko to potřebuje!

 • Bacha na inzulínové spiky, tzn. náhlé výskoky. Po nich totoiž přijde strmý pád, který á negativní dopad nejen na energii, ale právě i na chutě.

 • Zkuste od dalšího cyklu vyřadit z jídleníčku úplně průmyslově zpracovaná jídla a přidané cukry. To ty chutě neuvěřitelně změní a na další přejídací jízdu před menstruací budete velmi posílené.

 • Komplexní talíř. Pokud je chuť na nezdravé veliká, zkuste to udělat padesát na padesát. Tak si dejte půlku toho donutu, ale nakrájejte si k tomu třeba i jahody a dejte si k němu tvaroh.

 • Když to není v domě, tak to není pro mě. Teda tak bych předělala známé rčení, pokud se bavíme o přejídání. Když nemám doma ty brambůrky, tak si je prostě nedám :)

 • Pokud se v tomto čase objeví velikááánská chuť na sladké pití - zkuste experimentovat. Voda s mátou? Jahodami? Okurkou? Ozvláštněte si to pití, oblbnete tak svoje chutě.

 • Pokud míváte ale jakože obří chuť na sladké, mně osobně z vlastní zkušenosti moc pomohly datle. Jsou TAK sladké, že stačily dvě, tři a čokoláda vedle nich byla pro mě chudá příbuzná :D

 • Jak jsem psala výše, je to práce během celého cyklu. Poslouchejte své tělíčko. Pokud vím, co mi skutečně dělá dobře a co ne (opravdu na úrovni mého těla a ne, že se říká že toto asi není úplně zdravé), mám z půlky vyhráno.

 • Opatrně na stres. Někdo při stresu nejí, někdo až moc. Tu je obrovská výhoda žití v cyklickém režimu. Když vím, že mě toto období čeká, nemohu přeci jen tu schůzku odsunout? Nemohu zamakat, abych tu práci do školy odevzdala dříve?

 • Svěřte se. Manželovi, partnerovi, kamarádce, spolubydlící. Když nahlas řeknete, že s tím jdete něco dělat, lépe se vám při tom příslibu bude stát.


Pamatujte, milé dámy, že péče o své tělo a mysl NEJEN během PMS je klíčem k vyváženému a zdravému životnímu stylu. Zkuste aplikovat tipy a strategie, které jsme si dnes představily, a najděte to, co vám nejlépe vyhovuje. Každý malý krok směrem k lepšímu porozumění svému tělu vás přiblíží k větší pohodě a rovnováze. Nezapomínejte být k sobě laskavé a trpělivé. Jste úžasné a zasloužíte si cítit se skvěle po celý měsíc!


Zdroje:


24 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Zrazeniny

Commentaires


bottom of page