top of page

Předčasná puberta, co za ní stojí?


Možná to byl tvůj případ, možná ne. Možná to byla tvá kamarádka, spolužačka, sestra. Představ si 12ti letou slečnu v šesté třídě, která má prsa vyvinutější, než mnoho dívek ze třídy. Určitě zažívá větší množství nechtěné „oblíbenosti“ mezi pubertálními chlapci. Možná také od mužů, v podobě pohledů, komentářů či cat callingu. Tak mladá. Asi ji není v tom úplně nejlépe. Nosí větší oblečení, žádné výstřihy, zahaluje se, určitě jsou situace, kdy se za to cítí trapně, či zostuzeně… A teď si představte, že místo 12, 14 nebo 16 leté slečny, by ji bylo 8, 9 nebo 10 let.


Mnoho lékařů označuje klesající věk puberty za „nový normál“ a odmítá, že je to pro většinu dívek problém. Ve skutečnosti existuje napětí mezi těmi, kteří to normalizují a těmi, kteří se domnívají, že rostoucí prevalence rané puberty, v tak mladém věku, by měla získávat značnou pozornost lékařů a tvůrců politiky. Je to znepokojivé, že něco ovlivňuje endokrinní systémy našich dcer a společnost tomu přihlíží. Dokonce i před deseti lety, kdybyste se zeptali pediatrů, proč je tu epidemie rané puberty, pokud by si vůbec byli vědomi problému, většina by pravděpodobně pokrčila rameny. Postupně však výzkum identifikoval tři hlavní vysvětlení tohoto trendu: větší vystavení chemikáliím narušujícím endokrinní systém; vysoká hladina stresu; a rostoucí míra obezity. Existují také některé základní zdravotní problémy, které mohou způsobit předčasnou pubertu, jako je vrozená adrenální hyperplazie, poruchy gonád – vaječníků u dívek, varlat u chlapců – nebo nadledvinek či McCune-Albrightův syndrom. Stejné faktory, které způsobují zvýšené hormonální a metabolické problémy u dospělých žen, se nepřekvapivě projevují i na zdraví našich dětí. Proto extrémně záleží na tom, jaké prostředí jim doma vytvoříme a jaké návyky je naučíme.


Můžou za to hormonální disruptory

Jsou tak označovány zemědělské, průmyslové a jiné chemikálie, které napodobují estrogen (a další hormony) v těle. Jsou spojovány s širokou škálou hormonálních a gynekologických stavů, včetně rané puberty, PCOS, endometriózy, problémů s plodností, metabolických problémů, obezity, problémů se štítnou žlázou, rakoviny reprodukce a další. Denně se dostávají do našeho těla a v průběhu času se hromadí. Jsou v našem vzduchu, půdě a vodě a používají se v tkaninách zpomalujících hoření, kosmetice, plastech, pesticidech, detergentech a dalších běžných domácích a průmyslových produktech. Proto na složení záleží!


Může za to míra stresu

Stres sám o sobě může působit jako endokrinní disruptor. Puberta obvykle začíná u dívek, když hypofýza začne vylučovat hormony známé jako gonadotropiny, které zase způsobují růst vaječníků a produkci estrogenu. Zároveň u nich probíhá paralelní proces zvaný adrenarche – neboli probuzení nadledvinek –, který vyvolává vznik ochlupení na ohanbí a v podpaží a pocení. Předpokládá se, že vyšší hladiny kortizolu z chronického stresu mohou vyvolat předčasnou aktivaci hypofýzy a nadledvinek. Dívky trpí stresem již v nižším věku než kdy jindy. Nedostatečný spánek, školní tlak, stres doma, tlak vrstevníků, sociální média, sexuální napadení a šikana jsou jen některé z hlavních stresorů, kterým jsou naše dívky pravidelně vystavovány a které se v posledním desetiletí zvýšily, z nichž některé dále rostou.


Může za to obezita

Míra předčasné puberty se zvýšila spolu s rostoucí mírou obezity. Předpokládá se, že tělesný tuk podporuje předčasnou pubertu, protože tuková tkáň uvolňuje hormon zvaný leptin, který je nezbytný k tomu, aby hypofýza začala produkovat gonadotropiny. To je důvod, proč některé velmi hubené dívky a ženy nemenstruují: nemají dostatek tukové tkáně k výrobě leptinu. Je důležité, aby naše dcery byly sebevědomé ohledně své hmotnosti, a zároveň je učit o výběru nejlepších potravin, zdravých velikostech porcí a důležitosti pohybu. Můžeme své dcery naučit nejzdravějším možným návykům od jejich nejútlejšího věku, aniž bychom jim způsobili potravinové fobie a poruchy příjmu potravy. To znamená být příkladem, začít sebou.


Zde je přehled praktických kroků, které můžete podniknout doma

 • Zabraňte vystavení „environmentálním estrogenům“

 • Naučte dceru lépe číst složení kosmetiky

 • Pořiďte své dceři skleněnou láhev na vodu

 • Vyhněte se potravinám zabaleným v plastovém obalu a plastovým nádobám na potraviny pro ohřívání a uchovávání horkých potravin, jak je to jen možné.

 • Vyhledávejte lepší zdroje kupovaného jídla

 • Přejděte v domácnosti na používání šetrných čisticích prostředků, zejména na výrobky, které jsou neparfémované. Dokonce i dýchání vůní, které často obsahují ftaláty, může způsobit narušení endokrinního systému

 • Podporujte stresovou odolnost vaší dcery, mluvte s ní

 • Naučte svou dceru, aby si dokázala říci o pomoc, pokud se ve škole vyskytnou stresory ze strany vrstevníků nebo šikana

 • Povzbuďte svou dceru, aby se zapojila do sportu, tance nebo jiné fyzické aktivity, která ji baví

 • Omezte vystavení televiznímu násilí a pořadům, které sexualizují a objektivizují dívky a ženy.

 • Snižte vystavení sociálním médiím a naučte svou dceru, jak se do nich zapojit zdravějším způsobem

 • Podporujte zdravé stravování, jako součást zdravého životního stylu, abychom jídlo nestigmatizovali. Pamatujte, že stojíme proti monstróznímu potravinářskému průmyslu, který chce naše děti od nejútlejšího věku přimět k závislosti na cukru a zpracovaných potravinách – naučme naše děti, aby to poznaly a zdravě se rozhodovaly.


Ujistěte se, že všechny tyto věci děláte sami – naše děti modelují to, co vidí, mnohem více než si myslíme!


zdroje:
104 zobrazení4 komentáře

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

4 Comments


Ahoj, tento článek jakoby byl o mně :D. První MS jsem dostala v 10 letech ve 4. třídě na ZŠ. Moje babička z mamčiny strany ji dostala ale ještě dříve snad už asi ve 3. třídě na ZŠ, a tak mě mamka včas edukovala a věděla jsem, o co jde. Až teď s tímto článkem mě napadlo, jestli to teda má nějaká další rizika pro můj život a zda je něco, na co bych si například měla dávat pozor nebo co si ohlídat?

Like
Replying to

Ahoj, na webinar jsem koukla, je to opravdu velmi zajímé téma. Nicméně vyvolalo to ve mně další otázky 😀. Kombo kvalitní strava - spanek - pravidelny pohyb o nízké intenzitě - cykličnost - minimalizace škodlivých látek se dlouhodobě snažím dodržovat. Chápu ale správně, že ideální by pro mě z biologického pohledu bylo dál nemeškat s těhotenstvím a pak optimálně co nejdéle kojit? S ohledem na to, že mi brzy bude 29 let, mám vlastně menstruaci už takřka 19 let v kuse (mínus 6 let braní HAK). To asi není ideální co 😀. Budu moc ráda za jakékoli další informace 🥰.

Like
bottom of page