top of page

NEONATOLOGICKÁ PÉČE A ZAPOJENÍ RODIČŮ DO PÉČE ANEB LÁSKA A DOTEK OPRAVDU HORY PŘENÁŠÍ

Tento článok pre Teba pripravila MUDr.Kateřina Fialová, Phd.


NEONATOLOGIE je specializovaný podobor pediatrie, zaměřený na péči o

NOVOROZENCE. Neonatologická pracoviště jsou obvykle součástí porodnic, nebo dětských oddělení a jsou V české republice organizována do tří stupňů:
Pracoviště I. stupně – regionální pracoviště. Zajišťují poporodní péči o zdravé a donošené, nebo jen lehce nezralé novorozence.


Pracoviště II. stupně – INTERMEDIÁRNÍ CENTRA. Obvykle jsou spádovými pracovišti pro pracoviště I. stupně. Zajišťují péči o středně nezralé novorozence, tedy o předčasně narozené děti od 32. týdne těhotenství. Jsou schopna zajistit krátkodobou podporu dýchání, nemají však vybavení pro dlouhodobou intenzivní péči. Péči zajišťují pediatři a neonatologové.


Pracoviště III. stupně – PERINATOLOGICKÁ CENTRA. V rámci ČR je jich celkem 12 a řeší nejzávažnější stavy a komplikace u novorozenců. Poskytují péči těžce a extrémně nezralým novorozencům a kriticky nemocným novorozencům. Mohou zajistit i dlouhodobou intenzivní péči včetně umělé plicní ventilace, podpory oběhu a nitrožilní výživy. Perinatologická centra bývají často součástí porodnic ve velkých fakultních nemocnicích. Kromě toho, že poskytují léčebnou péči, mají často také výzkumnou a vzdělávací roli. Péči zajišťují převážně neonatologové nebo pediatři pracující pod dohledem neonatologů.


Česká neonatologie má ve srovnání s ostatními vyspělými zeměmi nadprůměrné výsledky neonatologické péče. Jedním z důvodů je právě velmi dobře zorganizovaný třístupňový systém péče, který byl ustanoven v 90. letech minulého století. Jeho základem je mimojiné i transport všech rizikových těhotných na pracoviště vyššího typu (tzv. transport „in utero“ – s dítětem v děloze). Toto opatření významně zvyšuje šanci nezralého dítěte na přežití bez závažného postižení.

Na oddělení JIP (nebo JIRP, - jednotka intenzivní a resuscitační péče) se narozená miminka přijímají nebo překládají, když je jejich stav nejzávažnější. V rámci České republiky máme celkem 12 takovýchto center, která řeší nejzávažnější stavy a komplikace u novorozených miminek a ne nutně musí být vždy nedonošená. Jsou to oddělení, která obecně poskytují péči těžce a extrémně nezralým novorozencům a kriticky nemocným novorozencům. Mohou zajistit i dlouhodobou intenzivní péči včetně umělé plicní ventilace, podpory oběhu a nitrožilní výživy, což je liší od ostatních oddělení.

Na JIP mohou miminka strávit několik hodin, dnů, ale i týdnů nebo dokonce měsíců. Vše se řídí jeho stavem a potřebami. Nitroděložní vývoj není možné ani za nejlepší dostupné péče 100%ně nahradit, a proto tu hraje svoji nezastupitelnou roli také čas a klid mnohem víc.

Režim na tomto oddělení patří právem také mezi nejpřísnější. Každé miminko tady má svoji sestřičku, která se o něj stará. Miminka jsou v inkubátoru velmi pečlivě sledována, jsou monitorovány jejich funkce, každý jejich pohyb, dech, tlukot srdíčka... I manipulace s ním a uložení v inkubátoru má svá pravidla, tak aby se podmínky co nejvíce přiblížily nitroděložnímu vývoji. Mezi jednotlivými centry existují drobné rozdíly v jeho chodu a režimu, ale na většině z nich k miminku mohou jen maminka a tatínek a jsou součástí péče o miminko spolu se zdravotnickým personálem již od porodu, pokud to stav maminky a miminka umožní.


My jsme ti, kteří mohou přispět k co nejlepšímu startu do života předčasně narozených dětí. Stačí tak málo. Citlivý dotek, snaha o minimalizaci bolesti, kvalitní spánek a hlavně blízkost milující osoby, to vše dítě ovlivňuje do dalšího života. Učíme rodiče pečovat o jejich dítě od samého začátku jeho života. Je prokázané, že tato tzv. family care snižuje výskyt komplikací u nedonošenců. Máme i vlastní zkušenosti, kdy se délka hospitalizace u velmi a extrémně nezralých dětí zkrátila díky tomuto konceptu a zapojení rodičů do péče“ popisuje úspěchy neonatologické JIRP ve FN Brno staniční sestra Bc. Andrea Stejskalová. "Snahou je sloučit co nejdříve i děti na neinvazivní dechové podpoře."


Neonatologie prošla v posledních letech velkou proměnou. Rychlým vývojem prochází totiž nejen medicínské postupy, ale mění se i přístup ošetřujícího personálu. Komplexní péče je založená na vnímání a uspokojivání všech potřeb malého, zranitelného dítěte, tedy i přítomnosti milující osoby. Nutno podotknout, že v perinatologiké péči si česká neonatologie vede velmi dobře a i v celosvětovém měřítku se pyšní svými výsledky na prvních příčkách. A právě zapojení rodičů do péče, byť je neodborná a laická, na tom mělo svůj krásný podíl. Rodiče a novorozenecké sestry jsou dnes již partnery v péči!

Jednou z věcí, ve které je rodič nebo milující lidská bytost z masa a kostí v péči o nezralého novorozence naprosto nenahraditelná jakýmkoliv jiným zdravotnickým postupem, je tzv. KLOKÁNKOVÁNÍ. Klokánkování je jednoduchá, ale zázračná technika a jeden z důležitých terapeutických nástrojů. V rozvojích zemích díky ní bylo zachráněno mnoho životů. Maminka nebo tatínek (nebo neonatologická sestřička, pokud miminko mámu/rodiče nemá) si položí na holý hrudník své maličké miminko. Miminko cítí kontakt kůže (někdy se této technice také říká „skin to skin care“) a slyší srdeční ozvy, které zná z dob, kdy bylo v bříšku. Cítí bezpečí. Srovnávají se mu do příznivých hodnot dýchání a srdeční rytmus. Většina miminek je monitorovaných, takže je to okamžitě i krásně vidět. Tento kontakt mohou zažívat maminky se svými nedonošeňátky v podstatě hned v poporodním období, s dětmi v inkubátoru, i na umělé plicní ventilaci (s ohledem na individuální a aktuální stav dítěte a maminky samozřejmě). Dotek a také hlas je jeden ze stimulů, který aktivuje parasympatickou část vegetativní nervové soustavy – nejenom u miminka, ale i maminka! Maminky při klokánkování zažívají ty nejkrásnější pocity plné emocí a i pro ně je to moc důležité, protože ani u nich nemusí být začátek mateřství, vztah k miminku, hojení a psychika takové, jaké by bylo u termínového porodu. A to je na tom to nejkrásnější – je to technika, která je dnes již možná na většině center v ČR, je zcela zdarma a léčí se tím maminka, miminko, jejich vztah a tím pádem i celá rodina :)


84 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


bottom of page