top of page

PFAS - věčné chemikáliePFAS (per- a polyfluorované alkylové látky), také známé jako věčné chemikálie, jsou velkou chemickou skupinou více než 4 700 vysoce perzistentních chemikálií, které se v přírodě nevyskytují. Jsou to dosud vůbec nejvytrvalejší syntetické chemikálie. V přirozeném prostředí se téměř nerozkládají a byly nalezeny v krvi a mateřském mléce lidí a volně žijících zvířat, na celém světě.


V čem se PFAS používají?

PFAS se používají v široké řadě spotřebních výrobků, díky své schopnosti odpuzovat mastnotu i vodu, včetně:

 • papírových a kartonových obalů na potraviny (např. nádoby s sebou, sáčky na popcorn, krabice od pizzy, hotové koláče atd.)

 • nepřilnavé nádobí (teflon)

 • textilie (např. nepromokavé outdoorové oblečení a vybavení, koberce, matrace atd.)

 • kosmetiky


Jak jsme vystaveni PFAS?

Jsme vystaveni stovkám PFAS současně prostřednictvím některých produktů, které používáme každý den, a také prostřednictvím ekologických cest, jako je i pitná voda a určité potraviny.


Jak škodlivé jsou PFAS?

PFAS může být toxický jak pro člověka, tak pro divokou zvěř. U dvou nejvíce studovaných chemikálií v této rodině, PFOA a PFOS, bylo prokázáno:

 • Zasahují do hormonálního systému (endokrinní disruptory)

 • Zasahují do reprodukčního systému a vývoje plodu

 • Ovlivňují imunitní systém a jsou spojovány se sníženou reakcí na vakcíny u dětí

 • Podporují rozvoj některých druhů rakoviny (např. rakoviny ledvin a varlat)

Je třeba poznamenat, že mnoho z tisíců PFAS, které se v současnosti používají, postrádají řádná toxikologická data.


Hrozba pro budoucí generace lidí a volně žijících živočichů

Odstranění PFAS z prostředí je extrémně náročné, takřka nemožné, pokud jde o vodní plochu světa. To spolu s extrémní vytrvalostí PFAS znamená, že lidé a divoká zvěř budou i nadále vystaveni těmto chemikáliím prostřednictvím environmentálních cest po celá desetiletí, i kdybychom dnes zastavili emise PFAS.


... to jsou ale vyhlídky. Nic, konec strašení :)


Radši EU, než Amerika

Prostřednictvím chemického nařízení EU REACH  je několik podskupin PFAS regulováno na evropské úrovni. To však nemohou říci v USA, kde se v takové míře na regulace celkově hormonálních disruptorů, oproti EU, nekouká. V rodině PFAS je však více než 4 500 chemikálií a průmysl neustále nahrazuje regulované ftaláty jinými chemikáliemi ze stejné skupiny. Proto i přes platné předpisy celková koncentrace PFAS v životním prostředí neustále roste. Pouze omezení celé skupiny PFAS by zabránilo dalšímu hromadění PFAS v životním prostředí tím, že by se zabránilo politováníhodné záměně v rámci rodiny PFAS (smutný, kam nás dnešní konzum, jako společnost dostal, že?)

Nové limitní hodnoty v EU vstoupily v platnost 1. ledna 2023, což znamená, že potraviny obsahující více PFAS, než je limitní hodnota, se nesmí prodávat. Společnosti jsou odpovědné za to, že v jejich potravinách nebudou překročeny limitní hodnoty. Orgány, které kontrolují potravinářské společnosti, mohou rozhodnout, že potraviny musí být staženy z trhu, pokud obsahují více PFAS, než dovoluje limitní hodnota. Navíc nyní do roku 2025 probíhají studie o obsahu ftalátů v ovoci, zelenině, cereáliích či v jídlech pro děti. Držme si pěsti.


Pár tipů na závěr, jak se jim vyhýbat a nezbláznit se :)

 • stojí ta teflonová pánev za to?

 • nemůžu si brát na take away svou krabičku?

 • nekoupím si radši PFAS free funkční oblečení?

 • uklízím doma, abych měla čisto. Je ale ta drogerie safe?

 • možná letos obměním i dekorativní kosmetiku za non toxic?

 • radši BIO, kde v okolí mám dostupnou možnost?

 • nemohu si nějak filtrovat vodu?


Klasický argument, je že to bychom nemohli nikam vyjít a cokoli dělat, abychom s tím nedošli do styku, tak je snaha zbytečná. Nebojte. Změna, minimálně v našem životním stylu, je možná :) každý krůček k tvému zdraví se počítá!


doporučuji přečíst:


zdroje:


108 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page