top of page

Fasting pro ženy, ne pro muže


V dnešní době stále více lidí objevuje výhody přerušovaného půstu (intermittent fasting) jako efektivní metody pro zlepšení zdraví, redukci hmotnosti a zvýšení energie. Respektive je z toho i takový velký trend. Ačkoli tato stravovací metoda nabízí mnoho pozitivních přínosů, ženy by měly být obzvláště opatrné při jejím zavádění do svého životního stylu. Ženské tělo je totiž velmi citlivé na změny v příjmu potravy a energetické rovnováze, což může mít vliv na hormonální rovnováhu, menstruační cyklus a celkové reprodukční zdraví. O tom už se ale nemluví.


V tomto článku se zaměříme na specifika přerušovaného půstu pro ženy a nabídneme praktické rady, jak přerušovaný půst správně aplikovat, aniž by došlo k negativním dopadům na vaše zdraví. Podíváme se na to, jak si ženy mohou užívat výhod této stravovací metody a zároveň si udržet pravidelnou ovulaci, zdravou menstruaci a celkovou hormonální rovnováhu. Pojďme se společně podívat na to, jak může přerušovaný půst být bezpečnou a účinnou součástí zdravého životního stylu každé ženy.


Toto téma jsme probíraly s Katy i živě! Konkrétně v lednu 2024, webinář s názvem Hladovanie pre ženy, naleznete v archívu :)


Jak ten půst může vypadat?

Prakticky jakkoli, jakýkoli zdržování se od jídla, které může mít spoustu důvodů. Zdravotní, náboženské, rituální, etický, dietní, mohla bych pokračovat. Například právě přerušovaný půst je takový půst, kde každý den držíme stejná (či obdobná) hodinová okna s jídlem a bez. Nejrozšířenější je právě 16:8 (tj. 16 hodin nejím, 8 jím). Tato okna si každý upraví dle potřeby, nicméně někdo dává i třeba 20:4, či dokonce 24 hodin úplně bez jídla.


Proč by se někdo dobrovolně vzdal jídla?

Možných benefitů to má habaděj. Půst od jídla umožňuje lepší regeneraci těla přes spánek (tělo nemusí trávit, ale může se soustředit na jiné věci), zvyšuje hladinu ketonů v těle, zvyšuje odolnost našich mitochondrií, snižuje inzulín a glykogen. Obecně zlepšuje metabolické aktivity těla. Pochopitelně má vliv i na hubnutí, snižování % tělesného tuku, snižuje i nebezpečný viscerální tuk, LDL cholesterol ba dokonce i krevní tlak.


To potřebuju! Kde je tedy problém?

Asi vám tu v členství nemusím připomínat, že jsme cyklické. Naše těla jinou fázi cyklu potřebují něco jiného, každou jinou fázi mají na práci větší či menší zátěž. Narozdíl od mužů se u nás hladiny hormonů mění ne během hodin, ale dní. Proto není úplně bezpečné pro nás jet přerušovaný půst, či nějaký tvrdý půst obecně, každý den a celý měsíc, jako vaše drahé mužské polovičky.


Proč ženy nemohou dodržovat přerušovaný půst stejným způsobem jako muži?

1. Hormonální citlivost

Ženské tělo je velmi citlivé na změny v příjmu potravy a energetické rovnováze, což může ovlivnit hormonální systém. Hormony, jako jsou estrogen a progesteron, hrají klíčovou roli v menstruačním cyklu a reprodukčním zdraví. Prudké omezení kalorického příjmu nebo prodloužené půstové období může narušit tyto hormony, což může vést k nepravidelné menstruaci, anovulaci (nedostatek ovulace) nebo dokonce amenoree (absence menstruace).


2. Metabolická reakce

Ženy mají často vyšší citlivost na inzulin a jiné metabolické hormony ve srovnání s muži. Přerušovaný půst může u některých žen způsobit výkyvy hladiny cukru v krvi a inzulinu, což může ovlivnit jejich energii, náladu a celkovou pohodu.


3. Stresová odpověď

Dlouhé období bez jídla může zvýšit hladinu stresových hormonů, jako je kortizol. U žen může zvýšený kortizol vést k hormonálním nerovnováhám, což může ovlivnit jejich menstruační cyklus a celkové zdraví. Ženy jsou také obecně citlivější na stresové reakce, což může ovlivnit jejich schopnost udržet stabilní hormonální hladiny.


4. Reprodukční zdraví

Tělo ženy je biologicky nastaveno na reprodukci, což znamená, že je citlivější na signály, které by mohly naznačovat, že není dostatek zdrojů pro podporu těhotenství. Když tělo vnímá hladovění nebo nedostatek živin, může snížit reprodukční funkce jako ochranný mechanismus. To může mít za následek snížení plodnosti nebo problémy s cyklem.


5. Energetická potřeba

Ženy mohou mít rozdílné energetické potřeby než muži, a proto potřebují pravidelnější příjem živin, aby si udržely stabilní energetickou hladinu. Příliš dlouhé období půstu může vést k únavě, slabosti a snížené schopnosti vykonávat denní aktivity.


Aby ženy mohly těžit z přerušovaného půstu bez negativních vedlejších účinků, měly by přizpůsobit tuto metodu svým individuálním potřebám a cyklu. Například kratší půstová okna (12-14 hodin místo 16-18 hodin) nebo přerušovaný půst pouze několik dní v týdnu mohou být vhodnější alternativy. Důležité je také poslouchat své tělo a v případě jakýchkoli negativních změn konzultovat situaci s odborníkem.


Zahrň přerušovaný půst do svého cyklického plánu!

Zatímco v menstruační fázi a zhruba od tří dní po ovulaci (v délce trvání max pět dní) můžete držet půst od jídla klidně 48 hodin, je to právě ovulační a zbytek luteální fáze, kde opravdu dbejte na pravidelnost stravy a nevynechávejte žádné složky talíře. Maximální půst 13-15 hodin dle vaší situace (viz obrázek).Mohou přerušovat konzumaci jídla všichni?

Pochopitelně to tak není. Opravdu opatrně v těhotenství a při kojení, je důležité, aby tělíčko mělo při tom obřím výdeji energie dostatek všeho co potřebuje a mělo co nejmenší stresovou zátěž. V žádném případě není přerušovaný půst doporučován ženám které si prošly v minulosti/mají sklony k PPP (poruchám příjmu potravy) a to jakýmkoli způsobem, záchvatovitým přejídáním nevyjímaje. Pokud trpíte Amenoreou a snažíte si svou menstruaci navrátit, opět je velice potřebné dbát na dostatek příjmu potravy a kvalitních živin z ní. Celkově zhodnoťte (eventuálně s lékařem) svůj zdravotní stav, hlavně pokud užíváte nějaké léky.


Závěrem

Přerušovaný půst má tedy mnoho obřích benefitů, ale může to být dobrý sluha ale špatný pán. Už víme, že muži můžou přerušovat konzumaci jídla, prakticky jak jim tělo dovolí. My ženy musíme být opatrné, naše tělíčka mají mnoho věcí na práci a tak k nim musíme být laskavé a dopřát jim vše co potřebují/kdy potřebují. :)


Zdroje


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page