top of page

Endomarch - mesiac marec pre zvýšenie povedomia o endometrióze

Mesiac marec je mesiacom, ktorého v obore ženského zdravia venujeme zvýšeniu povedomia o enfometrióze, adenomyóze ale i myómoch. Nižšie je pre vás spracovaná textová podoba epizódy číslo #127 do českého jazyka, ktorá hovorí práve o tom, čo endometrióza je.


zdroj: endotalks.cz

Na téma endometrióza zatím nevyšlo moc podcastů či článku, proto bude dnešním hlavním tématem. O endometrióze se všeobecně moc nemluví, a proto si myslím, že přišel čas na to, to změnit.

Dnes si povíme o tom, jaké praktické kroky byste mohly podniknout, abyste zjistily, zda se u vás vůbec nějaké příznaky projevují. Budeme také mluvit o tom, jaký tým lidí vytvořit, abyste zmírnily příznaky endometriózy.

Doufám, že tato epizoda bude praktická nejen pro vás, pokud trpíte endometriózou nebo vám byla diagnostikována, ale také pro vás, které máte buď ve svém okolí kamarádku s endometriózou, nebo zažíváte velmi bolestivou menstruaci a můžete mít podezření na toto onemocnění.

Nebo jste možná ve skupince žen, které endometriózou vůbec netrpí a jen se chcete o tomto tématu dozvědět více. Myslím si, že tyto informace jsou vždy užitečné, protože nikdy nevíte, komu mohou pomoci, nebo možná pomohou v budoucnu i vám.


Co je to endometrióza?

Co je to tedy endometrióza a jak můžete zjistit, zda endometriózu máte? Jedná se o chronické zánětlivé onemocnění, které je nezhoubné, tedy benigní. V podstatě se vyznačuje tím, že se výstelka endometria nachází na jiných místech, než kde má být měla – uvnitř dělohy. Ale nachází se ve tkáni na povrchu dělohy, mezi svaly, ve vaječnících, vejcovodech, v orgánech pánevního dna, ve střevech, ale někdy se může vyskytovat i v plicích nebo v jiných částech těla. Typické je zejména to, že tato tkáň krvácí.

Je to stejná tkáň, která má mít podobu výstelky nebo děložní stěny, a proto reaguje na změny hladiny hormonů v těle. Tímto se vytváří zánět a jizvení.


Příčina endometriózy

Původ nebo příčina endometriózy není jasná, protože ani původ této nemoci nevíme. Takže pouze víme, že se jedná o gynekologické benigní onemocnění charakterizováno hlavně zánětem a tím, že tkáň se nachází i mimo část sliznice. Zkáceně, prostor, kde má být výstelka dělohy, obsazuje tato nemoc.

Estrogen ovlivňuje endometriózu, ale není jim způsobena. To znamená, že pokud máte vysokou hladinu estrogenu nebo máte takzvanou estrogenovou dominanci, není to příčinou toho, že máte endometriózu, ale ovlivňuje vás to.

Začíná se poukazovat na to, že se jedná o celotělové zánětlivé onemocnění, které má pravděpodobně mikrobiální příčinu imunní povahy. Dnes se popisuje, že toto onemocnění, je kombinací genetické imunitní predispozice a hormonálního stavu.

Ženy, které mají predispozici k endometrióze, mají více kategorií příčin, které endometriózu způsobí, ale často se mluví pouze o vystavení se vysokým hladinám estrogenu.

Už víme, že estrogen na endometriózu působí, ale nemusí ji nutně způsobit. Proto se řada odborníků shoduje na tom, že řešením není hormonální léčba nebo zásah do hormonálního systému, ale spíše léčba imunitního systému. Když to shrnu, tak v podstatě příčinou je kombinace faktorů, jako je imunitní systém, stav imunitního systému a hlavní faktor je samozřejmě samotná genetika. Genetika je ovlivněna epigenetikou, to znamená, že hraje roli to, jak žijete, jaký máte životní styl, v čem žijete a kdy jste měly první menstruaci. Ženy, které měly velmi časnou první menstruaci (od 12 let), mohou mít velmi krátké cykly, případně dlouhé etapy krvácení. To vše může mít dopad na vznik endometriózy, případně poté také antikoncepce či užívání hormonálního tělíska.

Jsou ženy, které mají za sebou zneužívání, špatnou sexuální zkušenost nebo určitou formu extrémního stresu z minulosti, který může mít sexuální podtext. I to bude mít také vliv na vznik endometriózy. Dá se tedy říci, že nejde jen o imunitní faktor, genetický faktor a hormonální faktor, ale že jde také o faktor emoční, psychický, který pochází zejména z období dětství nebo z období puberty.

Endometrióza se může vyvinout mnohem dříve, než se vůbec začne žena hormonálně měnit. Dokonce víme, že ženy s endometriózou mohou zažít bolest mnohem dříve, než začnou mít menstruaci. Bolest je převážně lokalizována v oblasti pánevního dna.Není pravidlem, že emoční stav ženy ovlivňuje vznik endometriózy, ale je velmi důležité podívat se na to, jaký je vztah mezi dcerou a matkou, vztah k jejich dětství nebo jestli tam byl traumatický zážitek.

Pokud se bavíme o příčinách vzniku, tak u těchto žen nacházíme také velmi velký nedostatek hořčíku v těle a často se se vyskytuje i nedostatek esenciálních tuků.


Projevy endometriózy

Postupně jsme se tedy dostaly z toho, co endometrióza je, jak může případně vzniknout, ale pojďme si nyní říct, jak se případně projevuje, protože je velmi důležité zmínit, že endometrióza nemusí být bolestivá.

Bolest se vždy brala jako doprovodný znak endometriózy. Bolesti pánevního dna nebo bolestivý sex neznamenají ale, že máte nebo nemáte endometriózu. Každá žena s endometriózou má svůj jedinečný příběh a průběh.


Samotná stadia endometriózy se dělí do 4 stadií:

1. stadium je minimální endometrióza neboli nejmenší projev endometriózy na fyzickém těle. Kdy tyto léze nebo jakékoliv projevy endometriózy jsou minimální.

4. stupeň endometriózy je nejvýznamnější neboli nejzávažnější. Objeví se cysty, nálezy, které je třeba odstranit během několika operací.

Je také důležité zmínit, že bolest nemusí odpovídat stupni endometriózy. To znamená, že například ve stadiu prvním, můžeme mít ženu, která prožívá extrémní bolesti, extrémně bolestivý sex a má pocit, že opravdu nemůže fungovat. A poté máme ženu, která má třetí stadium endometriózy, normálně funguje, neprožívá extrémní bolest, ale přitom má ve svém těle významné nálezy.

Velmi typická bolest u žen s endometriózou, je bolest, která má různé formy. Je to bolest například při pohlavním styku, bolest během menstruace nebo velmi silná bolest během menstruačního krvácení. Jedná se o bodavé bolesti v oblasti pánevního dna. Nemusí se jednat pouze o ostrou bolest, ale může to být i tupá bolest. Může se jednat také o škubání, křeče či pálení. Samotná bolest může trvat několik dní, nejedná se tedy o chvilkovou nebo krátkodobou bolest.

Častým příznakem je, že neexistuje žádný lék, který by pomohl tuto bolest utlumit. U endometriózy se často stává, že je velmi obtížné označit ovulaci nebo velmi často mají tyto ženy anovulační cykly.Dalším symtomem, jsou změny v trávicím traktu. Což se vyznačuje buď častou stolicí nebo naopak zácpou, nadýmáním, nevolností a pocity na zvracení.Také se objevují časté bolesti hlavy a migrény, přehřátí těla nebo mírně zvýšená teplota. Dále se objevují problémy s močovým měchýřem, kdy žena potřebuje často chodit na toaletu, má časté bolesti při močení, případně časté infekce močového měchýře.


Diagnóza endometriózy

Přejděme k samotné diagnóze, protože samotná diagnóza endometriózy je záludnost, protože může trvat 7 až 10 let.

Průměrná doba ve většině zemí je 7 let, než se žena dozví diagnózu endometriózy. I tak je to extrémně dlouhá doba, než se vůbec zjistí, co máte, a jestli se jedná skutečně o endometriózu.

Je spousta žen, které zbytečně trpí bolestmi. Chtěla bych zde upozornit alespoň na pár bodů v rámci diagnózy.

Určitě je vhodné, abyste šly ke svému gynekologovi a nahlásily, že máte bolestivou menstruaci, bolestivé krvácení, silné krvácení, ztrácíte hodně menstruační tekutiny, máte velmi krátké cykly, bolestivý sex a případně další příznaky, které vás provázejí.Gynekolog vám dá pravděpodobně žádanku do centra, kde se specializují na endometriózu.Ano jsou specializovaná centra, která by měla mít více informací, než váš gynekolog, který je řekněme všeobecný. Ale i samotné endocentrum, kde se zabývají hlavně endometriózou, nemusí být stoprocentně vhodné nebo stoprocentně adekvátní.

Tak či tak, byste měly projít optimálním gynekologickým vyšetření, abyste získaly anamnézu. Měly byste také absolvovat interní vyšetření, ultrazvuk, který je specializovaný, a případně magnetickou rezonanci a teprve potom zvolit laparoskopii a případně další vyšetření.

Každopádně je to takový zlatý standard, který by každá žena chtěla a měla absolvovat a měla by z něj vycházet, pokud má podezření na endometriózu.


Proč vůbec hledat specialistu nebo chodit do endocentra?

Centrum slouží hlavně ke správné diagnostice. Ultrazvuk nemusí být dostatečný a tím pádem byste mohy mít nesprávně určenou diagnózu. Může nastat situace, kdy máte endometriózu, ale na ultrazvuku není nic vidět. Tím pádem gynekolog určí, že endometriózu nemáte.

Druhá situace může vypadat tak, že ultrazvuk potvrdí myomové cysty na vaječnících, může se ale jednat o jiný typ onemocnění, který se nazývá adenomyóza. Nejedná se tedy to endometriózu. Dalo by se říci, že je to podobné, ale adenomyóza znamená, že slizniční tkáň endometria prorůstá do hladké svaloviny.Příznaky, které žena s endometriózou prožívá, mohou být podobné příznakům, které prožívají ženy bez endometriózy, a jsou podobné příznakům menstruačního cyklu. Může jít pouze o přechodnou situaci. Žena, která má zhoršené stravovací návyky, vypadla ze svých zvyklostí, přišla do nového zaměstnání, nebo se změnilo prostředí a ona má silnou menstruaci, bolesti a zažívací potíže, nemusí trpět endometriózou.

Proč trvá diagnóza tak dlouho? Protože spousta žen, může skončit tak, že jim gynekolog řekne, že endometriózu nemají a že jsou to „pouze“ určité příznaky. Bohužel to často skončí tak, že raději gynekolog nikoho nikam nepošle a testy neudělá.Musíte si stát za svým, stát si za tím, že opravdu chcete odpovídající vyšetření, abyste věděly na čem jste. Nemůžete se spokojit s tím, že budete trpět celý život. Máte právo na to, abyste se cítily dobře.


Faktory ovlivňující endometriózu

Spouštěč, který vytváří endometriózu nebo může vést k endometrióze, je určitě nadbytek estrogenu v těle, ale ten nezpůsobuje endometriózu, ale výrazně způsobuje problémy s ložisky, zvětšuje je, živí je.Cílem děložní sliznice je udržení vajíčka. Tkáň sama o sobě je nastavená tak, aby rostla tak, jak roste výstelka uvnitř dělohy během menstruačního cyklu. Výstelka by měla být alespoň 5 až 7 milimetrů dlouhá, aby mohla udržet vajíčko a plod samotný.Dalším faktorem je, časté vystavení se toxinům nebo endokrinním disruptorům, zejména od mladého věku.

Dále hraje roli oxidační stres a narušení samotné imunity.


Jak vyzrát nad endometriózou?

Nyní jde o to, jak endometriózu skutečně zastavit, dostat do remise a žít ideálně, bez příznaků nebo s minimálními příznaky po zbytek života, aniž by to mělo vliv na vaši plodnost.V rámci samotné léčby je důležitá týmová práce praktické podpory několika lidí, nejen vás samotných nebo jen vašeho lékaře. Samotný zákrok u specializovaného lékaře je určitě důležitým faktorem, ale ne každá žena musí podstoupit operaci, ale i tak je příjemné mít někoho, komu se můžete svěřit do rukou a víte, že se o vás postará.

Endometriózu můžete řešit pomocí fyzioterapeuta, který se zaměří na vaše pánevní dno. Dále bych doporučila výživového poradce, který rozumí funkční výživě, chápe, že budete jíst jinak a potřebujete optimalizovat svůj jídelníček nad rámec toho, co se učí ve škole.

Doporučuji případně i psychologa či psychoterapii, protože mnohokrát se jedná o psychické nebo emocionální problémy, které je dobré začít řešit a vědět, že mohou vyvolat nebo zhoršit příznaky endometriózy.Co bych chtěla osobně doporučit v případě endometriózy je, začít se o sebe starat, mít na sebe čas a řešit své zdroje stresu a mezníky, které případně pocházejí z dětství a mohou být spouštěcími body pro různé stavy, které máte.

Řešila bych zejména váš životní styl, vše je to o životním stylu, protože imunitní systém je obrazem toho, jak žijete. Podívejte se na to, jestli je pro vás vhodné kouřit, pít alkohol, pít velké množství kofeinu nebo vůbec pít kofein.

Ulevte také trávicímu systému, posilte ho a zpevněte. Imunita je ze 70 % ve vašem trávicím traktu.
98 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page