top of page

Cyklování semínek, blbost nebo skutečná pomoc?


Co je Seed Cycling?

Cyklování semen je proces přirozené regulace našich reprodukčních hormonů doplňováním určitých semen v určitých obdobích měsíce. Jedinečné nutriční vlastnosti každého semene jsou strategicky využívány k napodobování a pozitivnímu ovlivnění různých hormonů v našem těle – konkrétně estrogenu a progesteronu.


Základní princip: používání semen k přirozené regulaci menstruačního cyklu, zmírnění nepříjemných příznaků, obnovení rovnováhy hormonů, snížení PMS, podpoře plodnosti nebo obnovení vynechané menstruace.


Jak funguje cyklování semen?

Během první poloviny našeho menstruačního cyklu potřebuje pohlavní hormon „estrogen“ dominantní postavení, abychom mohli ovulovat. Jeho poměr je však nesmírně důležitý. Estrogen musí být přítomen ve správném množství (ne příliš mnoho a ne příliš málo!), aby naše hormony zůstaly v rovnováze. Často dochází k nadměrné produkci estrogenu (nebo k nedostatečné produkci progesteronu v důsledku stresu, nesprávné výživy nebo nedostatku živin), což může vést k estrogenové dominanci a řadě nepříjemných příznaků. Jindy může být estrogen nízký kvůli nadměrnému cvičení nebo nedostatečnému příjmu potravy. Lněná a dýňová semínka pomáhají vrátit hladinu estrogenu zpět do rovnováhy tím, že podporují produkci správného množství a zároveň zabraňují nadměrnému hromadění. V druhé polovině našeho menstruačního cyklu potřebuje naše tělo pohlavní hormon „progesteron“ k vybudování děložní sliznice a povzbuzení menstruace. Sezamová a slunečnicová semínka v této fázi podporují tvorbu progesteronu.
Která semínka použít?

Chcete-li cyklovat semínka, musíte sehnat následující čtyři: lněné, dýňové, slunečnicové a sezamové .


LNĚNÁ SEMÍNKA - Len je bohatý na omega-3 esenciální mastné kyseliny. Semena obsahují vlastnosti podobné estrogenu, které podporují zdravou produkci estrogenu, spolu s lignany, které současně blokují produkci nadbytku estrogenu.

DÝŇOVÁ SEMÍNKA   - Dýňová semínka jsou bohatá na omega 6 a zinek; dvě živiny, které podporují naše pohlavní hormony a podporují reprodukci.

SLUNEČNICOVÁ SEMENA  - Slunečnice je vynikajícím zdrojem vitamínu E a selenu. Semena obsahují lignany, které napodobují a podporují produkci progesteronu.

SEZAMOVÁ SEMÍNKA – Sezam má vysoký obsah vitamínu E a obsahuje stejné lignany vyrovnávající hormony jako len. Semena podporují plodnost a podporují rovnováhu progesteronu.


Kde začít:

Semena rotují mezi folikulární fází a luteaulní fází našeho menstruačního cyklu.

Pokud momentálně nemáte menstruaci (nebo máte nepravidelnou menstruaci), vezměte semena podle měsíčního cyklu.


POKUD MÁTE PRAVIDELNÉ CYKLY

DEN 1 – FOLIKULÁRNÍ FÁZE (1. a 2. týden)

Začněte 1. den cyklování semen v první den krvácení. Konzumujte 1 polévkovou lžíci mletých lněných semínek a 1 polévkovou lžíci mletých dýňových semínek každý den po dobu následujících dvou týdnů, dokud 15. den (či dle vašeho cyklu) nezačne luteální fáze. Použijte lněná a dýňová semínka, abyste podpořili hladinu estrogenu a vyrovnali nadbytečný estrogen produkovaný během této doby.


DEN 15 – LUTEÁLNÍ FÁZE (3. a 4. týden)

Začněte cyklování semen v první den ovulace. Vyměňte semínka ze lnu a dýně na 1 polévkovou lžíci mletého sezamu a 1 polévkovou lžíci mleté ​​slunečnice. Pokračujte v doplňování slunečnicových semínek a sezamových semínek denně po dobu následujících dvou týdnů, dokud vaše menstruace znovu nezačne. Během této doby použijte slunečnici a sezam, které pomohou zvýšit produkci progesteronu.POKUD JSTE V MENOPAUZE

Pokud se nacházíte v menopauze, začněte kterýkoli den a následujte rotaci semínek, jak je zmíněno výše.Jak semínka konzumovat:

Před konzumací semínka rozemelte na jemnou „mouku“, aby je naše tělo snáze strávilo a zajistilo správné vstřebání všech živin.


Za zkoušku to stojí!


Zdroje:

1. lněná semínka


2. dýňová semínka


3. slunečnicová semínka


4. sezamová semínka64 zobrazení6 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

6 Comments


Já bych se toho nebála, každopádně takto ke konci těhotenství jsou velice doporučována lněná semínka! 🤭

Like
Replying to

Taky jsem lněné ke konci jedla a teď ke konci, za pár měsíců, budu taky 🤗 určitě namlýt až před jidlem! 🙂

Like

Takéto cyklovanie semienok znie super! :)

Like
Replying to

Myslíš, že radšej začať cyklovať už počas tehotenstva (ešte mi ostávajú 2 mesiace) alebo to nechať na obdobie potom?

Like
bottom of page