top of page

Cyklické konverzace - Katy Miroš Baniari vol.2


Pokračování rozhovoru s Katy. Jak to dělá? Jaký je její vztah k vnitřnímu kritikovi? Jak zvládá náročné dny? Jak komunikuje cyklus s okolím? Kéž jsou tyto odpovědi inspirací a usednou, kam mají! :)


Co budeš svoji dceru učit o ženském těle?

Budu svou dceru učit, že v tom těle má obrovskou sílu, schopnost regenerace i inspirace. Všechny odpovědi, které potřebuje, najde v sobě. O jejím těle ji určitě budu učit, že menstruace je běžná součást života, za kterou by se neměla stydět - je přeci úžasné, že dokáže ze sebe číst. Žít v ženském životě je chaotické, když se na sebe nenapojíme. Můžu jí tím ukázat cestu k sobě. Můžou být chvíle, které budou náročné, to tak život přinese a já věřím tomu, že díky cyklu se může hodně věcem vyhnout a žit vědoměji. Bez značek a nálepek. Ovlivní to i výběr partnera, jak o sobě bude smýšlet. Vím, že jí to naučím hlavně tím, že to uvidí u mě, u nás doma. Co ji naučím tedy bude to, co budu sama žít. Cítím, že jsem tomu blízko. Tomu, jak to má být.


Jak přistupuješ k diskusi o cyklu s přáteli/partnerem?

Všichni si myslí, že když se semnou někdo kamarádí, že si povídáme jen o cyklu, což mi přijde strašně vtipné. Je kopec zajímavějších věcí a moje témata jsou spíše mindset, jak člověk funguje, jak si zařizuje život, jak se mu daří práce. Pokud někdo nechce poradit, či nemá těžkosti, nevidím důvod o cyklu vykecávat. U kamarádek je normální si říci, že jsem v takové a takové fázi cyklu, že potřebuju ze sebe něco dostat ven, či si odpočinout. Chci kafe a koláček. Je to pak o level výše, v tom kamarádství. Cítí se pohodlně a confident, protože je za to nehodnotím. Je normální se o tom bavit. Žena se uvolní. Muži ví co dělám, se všemi se normálně bavím, ba ještě to jsou moje prodloužené ruce. Všem kamarádkám a přítelkyním zrušili HA. Říkají jim, aby sledovali mě a je to úžasné, jsou to dvoumetroví chlapi.

Honza je se mnou v tomto byznyse, je v tom namočený až po uši. Je to chlap, takže to stále zpracovává. Snaží se náš svět pochopit, a to úplně u zdroje. Já vím, že když to nebudu komunikovat, že mě nepochopí. To mi došlo celkem rychle. Stejně jsou momenty, kdy to ze sebe nedokážu vymáčknout, nedokážu sdílet svoje potřeby, nedokážu být upřímná. Jsem jen člověk, který se dostává do různých situací. Občas si řeknu:,,Jee už si nestěžuj, možná ho to napadne, že to má udělat.“ Nenapadne, musím to sdílet. Honza to na mě dost pozná, kde asi jsem. Vidí, jak pracuju, v jakém období se nacházím. Má mě nakoukanou, případně se zeptá. Je to uchopitelnější. Chlap tě nechce škatulkovat, že jsi třeba v menstruaci, a tak se chováš tak či tak. Je to o tom vzájemném pochopení a hlavně sdílení. Honza často projevuje respekt, že zvládám ty změny. Když se dostaneme do nějaké nepříjemné situace, a já mám zrovna menstruaci, na schůzce třeba, vždy obdivuje, jak to zvládám řešit a komunikovat. Musela jsem se ale hodněkrát ptát, co chce vědět, a jak se k tomu staví. Komunikace, komunikace, komunikace.


Jak ty konkrétně zvládáš přechod z podzimu do zimy?

Zvládám to dobře, zažívám úlevu, jak to spadne, ale už to není tak velké. Ne jako cykly, kde toho bylo moc a potřebuju něco pustit, ale i tak. Honza by popsal, že pár dní před menstruací jsem jiná, že cítí napětí, že se něco děje. Před porodem to taky říkal, že to bylo dost podobné, že to bylo na spadnutí.  Já se vždy dobře cítila v podzimu, protože jsem si nikdy nemusela vysvětlovat, proč se nevídám s jinými lidmi. Jsem sama se sebou a mám takovou tu nutkavou energii být ztišená. Dost jsem se pasovala s jarem, líp mi bylo v mém světě a byla jsem v tom strašně zranitelná. Jsi jako mládě a tak se dost oťukáváš. Když dělám na sociálních sítích i s klienty, je to v tento čas těžké. Řešit, zda mám či nemám pravdu, zda někoho tahám za nos, či mám relevantní informace. Pořád tě někdo zkouší a kontroluje. Musíš se obhajovat, ukazovat že jsi legit. V období jara mi toto bylo dost nepříjemné a musela jsem s tím pracovat. Přechod z jedné do druhé energie mi už ale příjemný je, jak mám tříletou praxi. Rok před otěhotněním jsem na tom opravdu pracovala, šla do sebe. Dost jsem se sebe ptala a hodně jsem zjistila. Díky tomu jsem přišla na to, že jsem připravená mít miminko. Měla jsem hodně strachů a přesvědčení. Tím, že jsem si řešila nějaké věci, bála jsem se být matkou, držela jsem si to svoje jaro a léto. Nedokázala jsem se v létě projevit. Přitom léto je krásný a žena s dítětem úplně rozkvete.


Máš během menstruace nějaké specifické postupy péče o sebe?

Když jsem měla menstruaci před těhotenstvím, tak jsem se snažila se oblékat do pohodlného oblečení a dobře se vyspat. Je to pro mě takový čas zklidnění a ztišení, takže se ráda odpojuji od sítí. S Honzou si ráda sednu někde na kafe, ráda si dám meditaci. Celkově takový zklidněný režim, pro mě hlavně pracovně. Nemít konzultace, či je redukovat na úplné minimum, max. jednu. Nějaká péče, hlavně dobrá strava. Teplé jídlo, teplé oblečení, hořčík, vonné tyčinky.. prostě pohodlné prostředí. Nic víc specifického. Ty dny jsou takové víc v přítomnosti. To je asi ta hlavní péče. Být v přítomnosti, ztišit se, nikam nespěchat. Vše je takové zpomalenější. To je asi hlavní.


Jaká je tvá forma stáhnutí se do sebe?

Nekomunikuji tolik s okolím. Hlavně vypínám notifikace, nemám mobil u sebe, nekonzumuju obsah. Nepotkávám se s lidmi, Honza by řekl, že se zavřu doma v pracovně a dumám si nad svými věcmi. Je to trochu i pracovní, ale jsem kreativní, tak tuto fázi využívám. Stáhnutí se vypadá i že trávím čas dost s Honzou, a nikoho si k sobě nepouštím. Vypisuji si hlavu, medituji. Je to víc v psychické rovině, prostě vypínám venek a podněty od ostatních.


Máš někdy vnitřního kritika? Co ti říká? Jak s ním bojuješ?

Ojééje. Mám ho, každá ho máme. Já jsem za něj ráda, protože díky němu se posouvám. Vrací mě zpět k sobě a říká mi věty jako: Vážně nenásleduješ kroky někoho jiného? Neporovnáváš se s někým? Skutečně si jdeš po své cestě, po svých hodnotách na kterých ti záleží? Jasně že vytahuje i ty typické záležitosti. Takto bys měla pracovat. Jak je možné, že ještě nemáš takové výsledky? Proč ještě nejsi tam? Proč nejsi tak úspěšná v tomto věku? U mě spíš pracovní záležitost. Osobně samozřejmě řeším i můj vzhled, vlasy, obličej, jasně, někdy kritik řeší i takové věci. Vidíš se z jiného úhlu. Za mě se změnilo to, že je to můj přítel, můj kamarád. Jsem ráda, že ho mám. Je to důležitá součást mě. On pozná ty moje nejslabší místa. Díky němu se můžu posunout. Je ke mně přímý, radikální. Bolí to, občas. A jo, je to těžké s ním někdy fungovat. Ale je v něm obrovská hodnota, jsem za něj velmi ráda. Pokud si ho tedy dokážeš osvojit.


Jak zvládáš opravdu těžké dny?

Balancuju, když musím pracovat v premenstruační fázi, či v menstruaci. Vyhradím si maximum času co půjde, někdy půl den. Snažím se to ze sebe vydýchnout, jít do sauny, wellness, zklidnit se. Podzim a zimu hodně regeneruju a kompenzuju si to.


Jak tedy balancuješ náročné aktivity (práce/škola) během zimního období?

Snažím se mít aktivitu či čas, kdy se ztiším, zpřítomním a ukotvím. Abych nešla spát s rozjetým mozkem. Dbám na spánek. Dávám si pozor na kofein, aby mě nestimuloval ještě víc. Dbám na stravu. Chvilka pro sebe, i 15 minut, je strašně důležitá. I kdyby v tyto dny jediné, co pro sebe udělám, je teplá sprcha večer, 10 minutová meditace, či že půjdu dřív spát. Nebo když jdeme s Honzou na kafe, což je pro mě stejně nejvíc, na tom mi záleží. Tak zvládám náročné dny. Po porodu se teď všechno s Oli učíme, a jsou dny, kdy je to prostě obtížnější. Tyto dny, když spinká, jdu na procházku, kde neposlouchám ani podcasty. V momentě, kdy si Oli vezme Honza se zkoncentruju, stačí mi pár minut, či hodinka, a jsem jako vyměněná. Takže náročné dny zvládám svým mindsetem, který buduju několik let. Už je to cca 15 let, co nad věcmi přemýšlím trochu jinak. Doporučuji to všem.


Moc děkujeme Katy za zajímavé podněty! :) budeme rády za jakoukoli zpětnou vazbu a těšíme se příště u dalších cyklických konverzací.


141 zobrazení2 komentáře

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2 Kommentare


Ahoj, strašně moc mě u Katy zaujalo to stáhnutí se do sebe během menstruace. Já už jsem asi třičtvrtě roku v procesu, kdy se snažím hodně omezovat soc. sítě (od srpna mám i odinstalovanou appku instagramu, FB a všeho). Ale tento radikální přístup, že bych během menstruace všechno úplně vypla a nereagovala mě doteď nenapadl. To mi přijde jako úplně skvělý návyk. Takže díky moc.

Gefällt mir
Antwort an

Kájo, říkala jsem si totéž! Nechápu, že mě to nenapadlo též, člověk má tendenci jít tak trochu proti sobě.. Že i když lidi prostě nechceš úplně vidět, nechceš si připadat asi jako divně nebo nevím 😁🙂 pořád nějak potlačujeme svou přirozenost, abychom se líbily světu.


Mimochodem, v těch sítích ti moc fandím!! Já jsem si sama smazala starý FB i Instagram (kolem 3tis sledujících).. Prostě ne, nějak jsem vnitřně prozřela, že to není moje, není mi to přirozené, nejde to tak. Teď mám instagram nový, kde sleduju 38 lidí 🤭 a hodně si to hlídám. I tak s tím ale bojuji, ne že ne. Hodně štěstí! ❤️

Gefällt mir
bottom of page