top of page

Benefity pravidelného pohybu pro ženy


Když přemýšlíme o zdravotní péči, často se zaměřujeme na návštěvy lékaře, preventivní péči, laboratorní testy a očkování. Existují však další faktory, které máme pod kontrolou, jako je zlepšení naší stravy, snížení stresu a přidání zábavy do našich životů. Cvičení je jedním z těchto ovlivnitelných faktorů a je vysoce účinné při zlepšování zdraví. Podle Americké akademie rodinných lékařů poskytuje pravidelné cvičení celou řadu zdravotních výhod, včetně snížení krevního tlaku, snížení cholesterolu a kardiovaskulárních onemocnění, prevence cukrovky, zlepšení nálady a kognitivních funkcí a snížení úmrtnosti. U žen se tyto výhody rozšiřují díky kombinaci hormonů a zdravotních rizik. Zde jsou čtyři způsoby, jak cvičení konkrétně prospívá ženám.


Pomáhá čelit výkyvům nálad

Od prvního menstruačního cyklu až do menopauzy ženy žijí s měnící se hladinou estrogenu a progesteronu, která ovlivňuje jejich vzorce plodnosti a také chemii mozku a nálady. Když hladiny estrogenu klesnou, například před a během ženské menstruace nebo před menopauzou, ženy ztrácejí přirozený zdroj mozkové chemické látky „dobrý pocit“ zvané serotonin. Díky tomu jsou náchylnější k náladovosti, depresím a záchvatům úzkosti, jako jsou příznaky, které se vyskytují u těžkého premenstruačního syndromu nebo poporodní deprese. Prostě je navštíví vnitřní kritik :) .. Cvičení působí proti těmto hormonálně spouštěným výkyvům nálad tím, že uvolňuje endorfiny, což je mimo jiné další regulátor nálady. Endorfiny vás po tréninku zanechají šťastnými a uvolněnými. "Je to způsob, jakým naše tělo nahrazuje jednu přírodní chemikálii za tu, která ubývá," říká Dr. Horowitz. "U některých žen to může snížit nebo odstranit potřebu léků zvyšujících serotonin známých jako antidepresiva."

I po menopauze, kdy hladina estrogenu trvale poklesla, může cvičení zlepšit náladu. Jedna studie na 60 ženách, které zažívaly postmenopauzální úzkost a depresi, zjistila, že skupina účastnic, které cvičily, vykazovala 18 až 22% zlepšení symptomů, zatímco ty, které necvičily, nevykazovaly žádné zlepšení.


Zabraňuje úbytku kostí a osteoporóze

Ženy jsou mnohem zranitelnější než muži, pokud jde o rozvoj osteoporózy a související zlomeniny kostí a ztrátu tělesné výšky, jak stárnou. Podle Úřadu pro zdraví žen jsou 8 milionů z 10 milionů Američanů s osteoporózou ženy. Dokonce polovina žen starších 50 let, které mají osteoporózu, si zlomí kost, což může být v ještě pozdějším věku až život ohrožující, kvůli snížené kvalitě žití. Je to z velké části proto, že ženy mají tenčí kosti než muži a rychleji ztrácejí pevnost kostí, jak stárnou v důsledku ztráty estrogenu. Zlomenina kyčle, důsledek osteoporózy, může vést k imobilitě a předčasné smrti. Jedním z nejlepších způsobů, jak vybudovat silné kosti, je cvičení, nejlépe od mladších let. Během náctiletého a mladého dospělého věku ženy, vytvářejí většinu kostní hmoty, která je může později v životě chránit před osteoporózou. Cvičení se zátěží a posilování svalů podporují zdraví kostí bez ohledu na váš věk. Tenis, turistika, aerobik nebo jogging budují kosti a udržují je silné. Zvedání závaží, používání cvičebních pásů nebo prosté vstávání a zvednutí na špičky vytváří sílu, rovnováhu a flexibilitu, které mohou zabránit pádům. Vy vlastně v tomto věku můžete dost ovlivnit, jak na tom vaše tělo bude později... to je ten nejlepší čas začít!


Udržuje váhu pod kontrolou

Ačkoli muži i ženy mají tendenci přibírat s věkem, ženy mají zvláštní problémy. Mladší ženy mohou zjistit, že přibývání na váze během těhotenství, může trvat dlouho po porodu. Když pak ženy středního věku v menopauze ztrácejí estrogen, tělo přerozděluje tukové buňky do břicha, což může zmařit hubnutí. A protože svaly spalují více kalorií než tuk, ženy mohou mít problémy s udržením nebo snížením hmotnosti, protože jejich svalová hmota s věkem klesá.

Cvičení může těmto faktorům čelit tím, že ženám pomáhá udržovat a budovat svalovou hmotu, díky které vypadají a cítí se štíhlejší. Cvičení také spaluje přebytečné kalorie, které by se jinak nahromadily jako tuk. V jedné 20leté studii na 3 500 mužích a ženách, kterou provedli vědci z Northwestern University, všichni účastníci s přibývajícím věkem přibírali na váze, ale ti, kteří cvičili, přibírali podstatně méně. Prospěly zejména ženy, které přibraly v průměru o 6 kilo méně než neaktivní ženy.


Zlepšuje spánek

Řádný spánek je důležitý pro duševní zdraví. Podle vědců z univerzity v Bernu lidský mozek během spánku ve snu upevňuje pozitivní emoce a zároveň oslabuje negativní a traumatické emoce. Naštěstí má cvičení vynikající výsledky při zlepšování spánku. Jedna studie zveřejněná v roce 2020 ukázala, že cvičební trénink zlepšil kvalitu spánku u sedavých dospělých ve středním věku. Účastníci studie byli zařazeni do kontrolních skupin, které se zabývaly doporučeními pro fyzickou aktivitu Světové zdravotnické organizace, vysoce intenzivním intervalovým tréninkem (HIIT) a HIIT s celotělovým elektromyostimulačním tréninkem. Všechny skupiny vykazovaly vyšší celkovou dobu spánku, usínaly rychleji a bylo méně pravděpodobné, že se probudí ihned po usnutí.


ŽENY JSOU NA TOM LÉPE! ukazuje studie

Pravidelné cvičení prospívá každému, ale ženy mohou vidět větší kardiovaskulární přínos než muži – a také za kratší dobu, podle studie zveřejněné v Journal of the American College of Cardiology. Vědci ve své studii sledovali skupinu 400 000 mužů a žen ve Spojených státech v průběhu dvou desetiletí.


Uvedli, že ženy, které pravidelně cvičily, měly o 24 % menší pravděpodobnost, že zemřou z jakékoli příčiny během sledovaného období, a také měly o 36 % nižší riziko smrtelného srdečního infarktu, mrtvice nebo jiné kardiovaskulární příhody ve srovnání s ženami, které pravidelně necvičily.


Muži, kteří pravidelně cvičili, měli zároveň o 15 % nižší pravděpodobnost úmrtí a o 14 % nižší riziko smrtelné kardiovaskulární příhody ve srovnání s muži se sedavým zaměstnáním.


"Studie ukazuje, že ženy, které pravidelně cvičí, mají nižší šanci na předčasné úmrtí a smrtelné kardiovaskulární příhody ve srovnání s muži, kteří mají podobné cvičební návyky, což zdůrazňuje důležitost pravidelného cvičení pro dlouhověkost žen a zdůrazňuje potenciál pro změnu předpokládaných zdravotních výsledků." Dr. Raj Dasgupta, klinický profesor při Univerzitě v Severní Kalifornii, řekl Medical News Today.Závěrem:

I se všemi těmito výhodami může být pro některé ženy obtížné najít čas nebo energii na pravidelné cvičení. Motivace musí začít tím, že si řeknete: „Teď je čas něco udělat“. Prostě se tam vydejte a udělejte něco aktivního. Najděte si kamaráda nebo trenéra, který vás motivuje vstát a hýbat se. Nejde o okamžité výsledky, ale o dlouhodobou změnu, která vám přinese lepší zdraví a sebeúctu na celý život.
48 zobrazení2 komentáře

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

2 Comments


Tereza
Tereza
Jul 03

K tejto téme môžem odporučiť knihy od Andersa Hansena, je to psychiater ktorý sa zaoberá pohybom a vplyvom pohybu na psychické a fyzické zdravie. Koho zaujíma psychológia a pohyb tak určite odporúčam 😊

Like
Replying to

Teri, děkujeme moc za důležité doplnění! 🙂

Like
bottom of page