top of page

Čo potrebuješ vedieť o štítnej žľaze ako žena

Tento článok pre teba pripravila MUDr.Kateřina Fialová, PhD.Fyzické i duševní zdraví vyžaduje správné fungování štítné žlázy, která řídí další systémy jako kardiovaskulární, svalově-kosterní, nervový a imunitní a ovlivňuje také naše chování a kognitivní funkce. Štítná žláza je orgán umístěný na přední straně krku, tvořený dvěma laloky, které jsou spojeny tzv. istmem neboli zúžením. Jedná se o žlázu s vnitřní sekrecí, tzn. že do krevního oběhu vylučuje svoje působky, konkrétně hormony THYROXIN (T4) a TRIJODTHYRONIN (T3), které se pak cévním řečištěm dostanou na jiná místa v těle a působí přes svoje specifická vazebná místa na buňkách i vzdáleně od samotné žlázy. Asi neexistuje buňka, na kterou by hormony štítní žlázy neměly vliv. Nutnými substancemi pro tvorbu těchto hormonů jsou jód a aminokyselina tyrozin, které si žláza vychytává z krve.


Funkce štítné žlázy je řízena samozřejmě i z vyšších etáží, jak už to tak v těle bývá a to z adenohypofýzy (podvěsku mozkového) a hypothalamu. A ačkoli je štítná žláza orgán svojí velikostí malý, rozhodně se tím nenechá zahanbit a svojí důležitostí se řadí na příčky nejvyšší - patří k životně důležitým orgánům.


Onemocnění štítné žlázy se řadí mezi nejčastější ENDOKRINOPATIE (tj. onemocnění žláz s vnitřní sekrecí) a podle některých údajů postihují až 30% evropské populace. Můžou se projevit zvětšením štítné žlázy (strumou), změnami funkce - ať ve smyslu snížení (hypofunkce) nebo zvýšení (hyperfunkce), zánětlivým postižením (thyreoditida) a postižením benigními a maligními nádory. A různými kombinace těchto stavů. Onemocnění může mít např. formu zánětu, kdy je funkce zachována nebo snížena, velikost žlázy stejná, s uzlíky nebo v podobě strumy. Nejčastěji však onemocnění štítné žlázy mají tzv. subklinickou podobu, tedy pouze s mírnými, nevýraznými či ne úplně vyjádřenými projevy. V této podobě postihují až 10% dospělé populace, což není tak úplně málo! Je to každý desátý dospělý a z toho asi 5x častěji ženy. S věkem se navíc sklon k těmto potížím zvyšuje.


Poruchy funkce štítné žlázy se nepodepisují "pouze" na produkci samotných hormonů štítné žlázy, ale interferují také (mimojiné) S METABOLISMEM POHLAVNÍCH HORMONŮ, protože ve světe hormonů funguje vše jako symfonický orchestr a rozladí-li se jeden hormon, má to vliv na celý orchestr. A tak se poruchy štítné žlázy velmi významně podílí i na ZMĚNÁCH V MENSTRUAČNÍM CYKLU A PLODNOSTI.


HYPOTHYREÓZA neboli snížená funkce štítné žlázy se ze všech onemocnění štítné žlázy řadí na první příčky. Projevuje se nedostatkem hormonů štítné žlázy a může mít mnoho příčin. Obecně je můžeme rozdělit na PRIMÁRNÍ – kdy se postižení týká samotné štítné žlázy, SEKUNDÁRNÍ, které představují poruchu na úrovni hypofýzy a TERCIÁRNÍ na úrovni hypothalamu. Sekundární a terciární poruchy vznikají často v důsledku tumoru, úrazu, operace nebo iradiace (ozáření). Nejčastější jsou však hypothyreózy primární, které mohou být například:

  • parainfekční: doprovází běžné virózy horních cest dýchacích a jsou často přechodné

  • iatrogenní: způsobené ozářením, odstraněním žlázy nebo některými léky (mj. sem patří i antidepresiva)

  • kongenitální: vrozené

  • a chronický zánět, který je z primárních hypothyreóz nejčastější a vzniká na autoimunitním podkladě, kdy se imunitní systém obrátí proti strukturám vlastního těla (např. Hashimotova thyreoditida)


KLINICKÉ PROJEVY hypothyreózy tvoří velmi různorodý obraz, často probíhají i velmi nenápadně nebo skryté za nespecifické příznaky. Mezi příznaky snížené funkce štítné žlázy patří:

- únava, spavost

- nesnášenlivost chladu

- zpomalená srdeční frekvence

- bolesti svalů a kloubů

- hmotnostní přírůstek

- zácpa, zpomalená střevní peristaltika, zažívací potíže včetně SIBO

- suchá, ztluštělá kůže (především předloktí a holeně)

- otoky a zadržování vody

- zpomalení reflexů

- elevace cholesterolu a jaterních enzymů

- u žen může imitovat příznaky perimenopauzy


PLODNOSŤ A CYKLUS


Hormony štítné žlázy zasahují na několika úrovních přímo do metabolismu ovariálních steroidů – podporují sekreci progesteronu i estrogenů, citlivost receptorů na estrogeny a jejich metabolismus, mají vliv na tvorbu žlutého tělíska a luteální fázi.

Je prokázáno, že snížená funkce štítné žlázy se (spolu)podílí až v 25% případů na NEPLODNOSTI ŽEN. Vede k poruchám menstruačního krvácení, jak co se intenzity samotného krvácení týče, tak délky cyklu. Těžší formy hypothyreózy jsou doprovázeny ztrátou ovulace a poklesem nebo ztrátou libida, za kterými stojí i nadprodukce hormonu prolaktinu. Velmi častá je LUTEÁLNÍ INSUFICIENCE, tedy nedostatečná funkce žlutého tělíska, které hraje prim v produkci progesteronu, tak trošku i estrogenu, v druhé fázi cyklu a má tak vliv na udržení a prokrvení děložní sliznice. V případě otěhotnění supluje i funkci placenty do cca 10. - 12. týdne těhotenství, než se vyvine placenta. K těhotenstvím u hypothyreóz docházet může, ale jsou doprovázena zvýšenými riziky potratu v 1. trimestru nebo předčasným porodem. U neléčených hypothyreóz je také vyšší výskyt těhotenské hypertenze (vysokého krevního tlaku). Pokud tedy toužíte po miminku, rozhodně nepodceňujte nic z výše zmíněných příznaků. Nezapomeňte totiž, že štítná žláza o sobě dává vědět často spíše velmi nespecifickými a ne vždy výraznými příznaky.


A JAK TEDY ZJISTIT, ZDA JE MOJE ŠTÍTNÁ ŽLÁZA ZDRAVÁ?


Potěším Vás! Tady je to totiž velmi jednoduché! Stačí si nechat odebrat krev a stanovit pár parametrů. Svízel spočívá spíš v tom, že se v klinice často stanovuje jen hormon zvaný tyreotropin (TSH) a to je žalostně málo. Je to hormon produkovaný právě adenohypofýzou a slouží jako signál pro štítnou žlázu, aby začala produkovat hormony v případě, že jich je v krvi málo. Je to takový bič, který nad sebou štítná žláza má. A to je ta potíž! Pokud trpíte hypothyreózou, odrazí se to mimojiné i zvýšením hladin TSH, které se snaží vybudit štítnou žlázu. Než se však do tohoto stádia dostanete, kdy hladiny TSH překročí v ČR uznávanou horní hranici normy, může to trvat měsíce až roky. Horní hranice normy je v ČR stanovena na cca 5mlU/l. Navíc je prokázáno, že pokud jdete na odběr například po věčírku, může být hodnota TSH falešně vyšší. Hladiny TSH tedy ještě samy o sobě nemusí odrážet aktuální stav štítné žlázy. A nelze z hodnot samotného TSH vůbec zjistit, zda nejde i o autoimunitní zánět.


KOMPLETNÍ panel by měl mít tedy tyto náležitosti: hormony - TSH, T3 a T4 (nebo alespoň do začátku T4) a protilátky anti TPO a anti TG.


ŘEŠENÍ?


KONVENČNÍ LÉČBA snížené funkce štítné žlázy spočívá v podávání hormonů štítné žlázy, nejčastěji ve formě levotyroxinu, což je přirozený hormon T4 – pomůže navrátit TSH do normálu a zlepší nepříjemné příznaky.


Co se AUTOIMUNITNÍCH ZÁNĚTŮ týče, zde je esenciální i úprava jídelníčku a eliminace tzv. antigenních mimiker, což jsou molekuly některých potravin, které jsou strukturálně podobné molekulám štítné žlázy a jejich (vyšší) výskyt ve stravě vede k další provokaci imunitního systému. Konkrétně jde o lepek a bílkovinu kravského mléka.


Identifikujte a případně řešte VIRUS EPSTEIN-BARROVÉ – promořenost v populaci je vysoká a většina z nás ho má v těle ve „spící“ podobě a jeho reaktivace může způsobit nebo zhoršit poruchu funkce štítné žlázy.


Mezi DOPLŇKY STRAVY při onemocnění štítné žlázy patří určitě jód a selen, další pak už podle konkrétního typu postižení a z adaptogenů například Reishi nebo Ashwagandha (zde ale pozor u histaminových intolerancí!!!)


Onemocnění štítné žlázy je velmi komplexní téma, mnohonásobně nad rámec tohoto článku, ale věřím, že po jeho přečtení už budete o něco více chápat, proč je zdraví štítné žlázy pro ženské zdraví i plodnost tak zásadní.

164 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page